altinoz.com.tr

Tüik Anket Rezaleti

TÜİK dediğimiz Türkiye İstatistik Kurumu. Hani şu pinpon topunu enflasyon hesaplama pakedinin içine koyup, enflasyon oranını düşük gösterme derdinde olan, son olarak da eksi olan büyüme rakamını “yanlışlıkla” artı büyüme rakamı olarak açıklayan kurum.

Bu kurumun her yıl yaptığı bir Yıllık Sanayi ve Hizmet İstatistikleri Araştırması var. Hiç bir işe yaramadığını herkesin adı gibi bildiği bir anket. Anketi doldurup geri göndermemenin cezası 2.246 TL. Geçmiş yıllarda bu anketi İnebolu’da bir tuvalet işletmecisine bile göndermişlerdi, yıllık cirosunu sordular, ki İnebolulunun tuvalete bıraktığı paranın miktarından yola çıkarak belli ki Türkiyemize bir yön çizilecek.

Bu garabet uygulama bu yıl kâğıt ortamından elektronik ortama alınmış. Önce kendilerine göre belirledikleri firmalara birer zarf gönderdiler. Zarftan çıkan yazının özeti şu: Size bir zarf daha gelecek, o zarfta şifre var, anketi doldurun.

İkinci zarf da geldi. Kullanıcı adı, şifre, anketi dolduracağımız bağlantı adresi (nedense özel bir yazılım firmasının adı da bağlantı adresine eklenmiş), vesaire. Hangi aklı evvelin işiyse, apartman yöneticiliğine de gönderilmiş. Bir sürü bilginin yanında apartman yöneticiliğine sorulan sorulardan biri şu: Cironuzu elde ederken ne kadar katma değer vergisi tahsil ettiniz? Apartman aidatlarında katma değer vergisi diye bir şey olmadığından bu bölümü boş geçmek istedik. El cevap: Bu alanı boş geçemezsiniz. Buraya sıfırdan büyük bir şey yazmazsan bir sonraki sayfaya geçemiyorsun.

Tabii yetmedi. Sonraki sayfada vergilendirme şekli gerçek mi basit mi diye soruluyor. Ne gerçek ne basit. Yok bir vergilendirme usulü. Ortada vergilendirilecek bir şey yok çünkü. Ama cevap vermezsen ilerleme imkânı yok. Anketin sonuna geldiğinizde “Doldurduğunuz anketi pdf  formatında kaydetmek ister misiniz?” diyor. Kaydetmesini yarım saat bekliyorsunuz, sonra oturum süreniz doluyor sistemden çıkışınız yapılıyor.

Rezillik ve eziyet bununla bitmiyor. Bunlara ek olarak, gelir ve kurumlar vergisi mükellefi olanlardan Mart ve Nisan aylarında Gelir İdaresi Başkanlığı’na gönderilen yıllık beyannamelere ait xml dosyalarını bulup göndermeniz isteniyor. Çünkü işimiz az malum.

Daha önündeki işi doğru düzgün yapamayan bir kurumun, meslek mensuplarının ve mükelleflerin başına sardığı bu bela uygulama bakalım daha ne kadar sabır sınayacak?