altinoz.com.tr

Ev Sahipleri Fazla Vergi Vermeye Hazır Olsun

Uzun süredir ülke gündeminde yer işgal eden 7061 Sayılı Torba Yasa 5 Aralık 2017 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlandı. 124 maddelik bu kanunun 14.ncü ve 123.ncü maddeleri ev sahiplerini ve dolayısıyla kiracıları yakından ilgilendiriyor. Çünkü 14.ncü madde ile ödenecek olan vergi artıyor, 123.ncü madde ile de bu vergi artışı direkt 2017 yılı kira gelirlerine uygulanıyor. E tabii ki ev sahipleri fazla vergi vermeye başlayınca bundan kısa vadede kiracılar da etkilenecektir.

Peki ne oldu? Şimdi buna bakalım.

GÖTÜRÜ GİDER ORANI DEĞİŞTİ

Ev sahiplerinin elde ettikleri kira gelirleri yıllık 110.000 TL.’yi aşmıyorsa, 2018 yılı için önce 3.900 TL.lik bir istisnadan yararlanıyorlar. Bu şu anlama geliyor: Eğer aylık kira kazancınız en fazla 325 TL. ise hiç vergi vermiyorsunuz. Aylık kira kazancınız bu rakamın üzerindeyse, o zaman vergilemenin ikinci bölümüne geçiliyor. 3.900 TL.lik istisna düşüldükten sonra, size gider şekli seçme şansı veriliyor. Gerçek gider ya da götürü gider.

Gerçek gider, sizin bina için yaptığınız ve belgelediğiniz giderleri içeriyor. Bu giderlerin belgelerini 5 yıl süreyle sorulduğunda göstermek zorundasınız.

Götürü gider ise herhangi bir belgeye gerek duyulmadan size tanınan bir indirim hakkı. İşte bugüne kadar bu oran, istisna sonrası kalan gelirin % 25’ydi. 7061 sayılı Kanunun 14.ncü maddesi ile birlikte bu oran % 15‘e indirildi. % 10’luk bu düşüş vergiye tabi matrahın artmasına yol açtı.

VERGİYE TABİ MATRAH ARTINCA…

Vergiye tabi matrah artınca elbette ödeyeceğiniz vergi de arttı demek. Bu artışın oranı en az % 13,33 oldu. Kira geliriniz arttıkça bu oran da artıyor ve % 19,81‘lere kadar tırmanıyor. Yani bir önceki yıla göre hesap ettiğimizde, hem kiraya zam yaptığınız için kira geliriniz artmıştı, bir de 7061 sayılı Kanunun 123.ncü maddesi ile götürü gider indirimi 2017 yılı gelirlerine de uygulanınca ödeyeceğiniz vergi de artmış oldu. Yani reel olarak katmerli zarara uğradınız.

NE YAPABİLİRSİNİZ?

En azından 2017 yılı için şunu yapabilirsiniz. 2017 yılı sona ermeden, bina için yaptığınız harcamaları belgelendirmeye bakın. Bugüne kadar götürü gider oranının % 25 gibi yüksek bir rakam olması sizi kira geliri beyanında götürü gideri seçmeye yönlendirmişse de, bu yıl bu oranın % 15’e düşmesi belki gerçek giderin sizin için daha avantajlı olmasına yol açabilir, hazırlıklı olmak lazım.

KİRALAR ARTAR MI?

Ev sahiplerinin daha fazla vergi vermesi kira artışını da tetikleyecektir. Çok basit bir hesapla eski sistemde aldığı 12 ay kiranın 1 ayını vergi olarak ödeyen ev sahipleri yeni sistemde 12 ay kiranın 1,13’ünü vergi olarak ödemeye başlayacaklar. Bu artışı da illa ki bir yere yansıtacaklar. Buna da hazırlıklı olmak lazım.

Ne demişti Benjamin Franklin? “Hayatta kesin olan iki şey vardır: Ölüm ve vergi.”