tarafından eklendi tarafından eklendi
altinoz.com.tr

Eldeki Poşetleri Eritmeye Bakın

Çektikleri yetmediği için başına bir de poşet meselesi musallat edilen esnafların bu konudaki sıkıntısı günden güne artıyor.

Daha önce bedava verdikleri bir ürün olan poşet, zincir marketler tarafından, güzel bir kazanç kapısına dönüştürülürken, poşet vergisiydi, istenemeyen poşet bedelinin fişinin kesilmesiydi, istemeye kalksa tüketiciden surat yemesiydi derken esnafın ayağına dolaştı.

POŞET İŞİ NASIL YÜRÜYOR?

Poşet işi yürümüyor. Olan biteni maddeler halinde yazalım:

1-Esnaf eskiden poşet alırken faturasını alırdı, artık almıyor.

2-Faturasını almadığı poşetin fişini de kesmiyor.

3-Elinde bulundurduğu az miktardaki poşet faturasını mecbur kalırsa ufak ufak kesiyor.

4-Poşet parasını, zincir marketler gibi isteyemiyor.

5-Ama, iyi kötü bir beyanda bulunalım diye de almadığı poşet parasının fişini kesiyor.

Acayip bir sarmal.

Muhasebecilerin bu konuda çektikleri rezilliği ise ayrıca yazmak lazım.

UYGULAMANIN ASIL SIKINTILI DÖNEMİ YAKLAŞIYOR

10.12.2018 tarihinde 30621 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun ile uygulanmaya başlanan plastik poşetlerden ücret alınmasının usul ve esasları zaman zaman bakanlık tarafından değiştiriliyor.

Son olarak 22 Aralık 2020 tarihinde sessizce yine bazı değişiklikler yapıldı, geçici maddeler eklendi.

Buna göre çember biraz daha daraldı ve sıkıntılı dönem biraz daha yaklaştı.

YAKLAŞAN NE?

Bu değişikliklere göre 01/07/2021 tarihinden itibaren daha önce uygulama ve esaslarda sayılan özellikleri taşıyan poşetlerin satışına başlanacak. Yani plastik poşetler barkodlu olacak ve poşetlerde sıfır atık logoları ile yine bakanlık tarafından belirlenmiş olan sloganlar kullanılacak.

İşin son aşamasında 01/01/2022 tarihinden itibaren de üzerinde barkod, sıfır atık logosu ve bakanlık tarafından belirlenmiş sloganların yer almadığı plastik poşetlerin kullanımı tamamen yasak olacak.

ELDEKİ POŞETLERİ ERİTMELİ

Hal böyleyken, ticaretin çok da hızlı akmadığı şu süreçte eldeki poşetleri kullanıp, bu poşetleri bitirmekte, poşetlerin bittiği durumda ise az miktarda satın almakta fayda var. Poşetten yana zaten dert varken bir de değişikliğe stoklu yakalanıp dert çekmenin gereği yok.