Küçük Sanayi Sitesi Kurtulur mu?

Geçen gün Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifi bir toplantı yapmış. Hem dramatik hem de fıkra gibi bir olay var duyduğumuza göre. İnebolu’nun demirden adam yapabilecek ustalarından biri diyor ki “Ben bu kooperatife girdiğimde 23 yaşındaydım.” Bakıyorsunuz usta bugün bildiğimiz dede. İster gül ister ağla. Galiba sanayi arsasına ev yapalım önerisi de gelmiş bu toplantıda. Bu öneriye direkt ağla.

Bu iş nasıl çözülür sorusunun cevabını kooperatifin kendisi, İnebolu Belediyesi, diğer ilgili kurum ve kuruluşlar yıllardır arıyor. Bulunacaktır, herhalde bu işin bir 50 yıl daha sürüncemede kalmasına hayatın kendi dinamikleri izin vermeyecektir.

TÜRKİYE SANAYİ STRATEJİ BELGESİ

Benim bu konuyla ilgili dikkat çekmek istediğim nokta başka. Türkiye Sanayisi’nin Yol Haritası sayılan Türkiye Sanayi Strateji Belgesi 25.06.2015 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. 2015-2018 yıllarını kapsayan bu belgede fotoğraf gerçekten iyi çekilmiş. Sorun ve sıkıntılar doğru tespit edilmiş.

FİRMALAR EYLEM PLANINI İYİ OKUMALI

Elbette bu belgedeki bütün maddeler bizleri ilgilendiriyor. Çünkü imalat sektöründe nasıl bir yol izleneceği, bizim firmalarımızın nasıl bir yol izlemesi gerektiğini de ortaya koyuyor. Ancak 2 konu başlığı var ki bunlar bizim Küçük Sanayi Sitesi’ni ilgilendiriyor. Belki sorunu çözme yolunda da mesafe katedilmesine yol açabilir.

EYLEM NO: 26

Belgedeki 26 nolu eylem diyor ki “Sanayi Sitelerinin yapımına kamulaştırma desteği verilecektir.” Süre olarak Ocak 2015-Aralık 2015 arası verilmiş. Elbette sarkacaktır ama dikkatle izlenmeli. Yer ve arazi ile ilgili bir metrekare sorunu olduğuna göre bu destek zorlanmalı.

EYLEM NO:27

27 nolu eylem de diyor ki “Kent içinde kalan Sanayi Sitelerinin kent dışına taşınmasına yönelik destek verilecektir.” Bunun için de 2015-2018 arası öngörülmüş. Tahminen kentsel dönüşüm projeleriyle desteklenerek yapılacaktır. Mevcut arsa bugün bile ilçenin dışında sayılmaz, yarın hep ilçe içidir. Evet ortada taşınacak yapılmış bir sanayi sitesi yok ama, burada işleyiş pekâla farklı uygulamaların da kapısını aralayabilir.

DİKKATE ALINMALI

Bu eylem planları dikkate alınmalı. Kendi işimizle ilgili geçmiş eylem planlarının Maliye Bakanlığı’nca neredeyse harfiyen takip edilip yerine getirildiğini bizzat yaşadık. Bugünkü uygulamaları gördükçe “Aslında adamlar yıllar önce demişler.” diyebiliyoruz. İhtimal odur ki bu eylem planı da uygulanacaktır. Durumdan vazife çıkarmakta fayda var.

Bu Yazıyı Paylaşın