altinoz.com.tr

Oldu Olacak İşçi Balayı da Yapmasın

Şimdi başlığı okuyunca “Yahu bırak balayını, evlenecek ya da düğün yapacak durum mu kaldı diyebilirsiniz ama, konunun bambaşka bir yanı var. Benim derdim onu anlatmak.

Bu konu da aslında geçtiğimiz haftalarda yazdığım Evlenmeden Evlilik Tazminatı Alınmaz başlıklı yazım üzerine telefon açan bir çalışanın sorusundan ortaya çıktı.

Özel bir firmada işçi olarak çalışan arkadaşımız dedi ki “Tamam anladık, evlenmeden evlilik tazminatı alamıyoruz, izin de mi alamıyoruz? Herhalde onu alırız.”

🙄

ALAMAZSINIZ GÜZEL KARDEŞİM

Gönül isterdi ki olumlu cevap verebilelim. Ama veremiyoruz.

Elbette işyerinizden, işyerinizin göstereceği anlayışa göre, mesela yıllık izinlerinizin bir kısmını kullanarak izin alabilirsiniz ama, evlilik izni alamazsınız.

Yok çünkü öyle bir şey.

İzin nasıl var biliyor musunuz?

4857 Sayılı İş Kanunu’nun “Mazeret İzni” başlığı altında yer alan Ek 2. Maddesinde yazılı “İşçiye; evlenmesi ………….. halinde üç gün, ……….. ücretli izin verilir.” hükmü yüzünden var.

Yani bu izin evlenmenizle birlikte başlıyor ve sadece 3 gün.

İlk gün evlenip düğün yapıyorsunuz.

İkinci gün balayına gidip balayınızı doyasıya yaşıyorsunuz.

Üçüncü gün dönüş yoluna düşüp evinize geliyorsunuz.

Müthiş.

BUNUNLA DA KALMIYOR

Ama bu saçmalık bununla da kalmıyor.

Eğer işçi değil de memur olsaydınız, 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun “Mazeret İzni” başlıklı 104. maddesine göre 7 gün evlilik izniniz olacaktı.

Pardon?

Evet, pardonu falan yok.

Evlilik izni işçilerde 3 gün, ama memurlarda tam 7 gün.

Niye?

Niyesi belli değil.

Son derece insanî bir konuda bile Devlet eşitliği göz ardı etmiş ve memurun evlilik hakkını işçininkinin % 233 fazlası olarak belirlemiş.

KARL MARX HAKLIYMIŞ

Sanırım Karl Marx “Zincirlerimizden başka kaybedecek bir şeyimiz yok.” derken haklıymış.

Kaybedilen kaybedilmiş zaten.

Geriye zincirlerimiz kalmış.