Motorlu Taşıt Vergisi’nde Taksit ve İndirim İmkanı

Her yıl iki taksit halinde ödediğimiz Motorlu Taşıt Vergisi(MTV)’nin ikinci taksidinin ödeme süresi 01.08.2016 Pazartesi günü sona eriyor.

KAÇ LİRA ÖDENECEK?

Ödeyeceğiniz MTV’nin kaç lira olduğunu burada yazmak ciddi anlamda zaman kaybı, çünkü liste gerçekten uzun. Aslında bunun en kolay cevabı “ilk taksit kadar” ama, Gelir İdaresi Başkanlığı da bu konuda güzel bir uygulama kullanıyor. Bu uygulamayı kullanırken bilmeniz gerekenler araç tipi, araç yaşı ve motor silindir hacmi. Uygulamayı https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_HSP_MTV adresinden kullanabilirsiniz.

NASIL ÖDENECEK?

Peşin olarak ödeyebileceğiniz gibi banka kredi kartları taksit imkânı da sunuyor. Eskiden bu taksitlemeden yararlanabilmek için ödemeyi bankaların internet şubelerinden yapmanız mecburiydi. Ancak artık böyle bir mecburiyet yok. Motorlu Taşıt Vergisi ödemesini Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’nın https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_MENU_MTV adresinden yapsanız da bankalar taksitlemeyi kendileri yapıyorlar. Siz ekranda tek çekim olarak görüyorsunuz ama ekstrenize taksitlenerek geliyor. Ödeme öncesi anlaşmalı banka ve kartları kontrol etmenizde fayda var. Mesela Bank Asya anlaşma yapılmayan bankalardan biri.

HANGİ BANKA KAÇ TAKSİT?

Ben tespit edebildiklerimi ya da çok kullanıldığına inandığım bankalara ait taksit sayılarını yazacağım:

Ziraat Bankası 3taksit (75 TL üzeri)
İş Bankası 3 taksit
Denizbank 4 taksit
Finansbank 2 taksit
Yapı Kredi 3 taksit
Akbank 3 taksit
Garanti Bankası 3 taksit
Halk Bankası 3-5 taksit (500 TL’ye kadar 3, üzeri 5)

SIKINTI LİMİTLERDE

Tabii kredi kartıyla taksit imkânının getirilmesi iyi de, kredi kartlarında limit bulabilmek mümkün mü onu bilemiyorum. Son dönemde bilhassa nakit avans kullanımının artması ve kartların asgari ödemelerle götürülebiliyor olması da bugünün gerçeği. Yine de taksitlemenin, bilhassa birden fazla ticari aracı bulunanlara bir nefes aldıracağı da kesin.

YA İNDİRİM?

İndirimin özeti de şu: Ödeyeceğiniz MTV bedeli, aracınızın kasko değerinin % 5’inden daha fazla olamaz. Bu indirim hakkı kimlere tanınmış, nasıl yararlanılacak bunlara bir bakalım.

KİM NASIL YARARLANABİLİR?

Öncelikle aracınız otomobil, cip, kaptıkaçtı, arazi taşıtı ve benzerlerinden olmalı. Kamyon, kamyonet, otobüs ve minibüsler bu indirimin kapsamında değil.

Aracınızın kasko değerinin yüzde beşi, ödemeniz gereken MTV’den daha yüksek ise yapılacak bir şey yok. Ancak, aracınızın kasko değerinin yüzde beşi, ödemeniz gereken MTV’den daha düşük ise, o zaman bir alt kademedeki vergiyi ödüyorsunuz.

Aracınızın kasko değerini sigorta acentanızdan öğrenebileceğiniz gibi, internet üzerinden de öğrenebilirsiniz.

KASKO SİGORTANIZ YOK MU?

“MTV indirimi kasko değeri üzerinden yapılıyor, benim aracımın kaskosu yok.” diye endişelenmeyin. Aracınızın kasko sigortası olsun olmasın hiç fark etmez, iki kapı dört teker bu iş için yeterli. Çünkü her aracın bir kasko değeri var.

NE YAPILACAK?

İndirimli MTV tarifesinden yararlanabilmeniz için, MTV’yi henüz ödemediyseniz, hemen yetkili bir sigorta acentasından edinebileceğiniz kasko sigorta değeri bildirim formu ile vergi dairenize başvurun. Ödeme yaptıysanız da, yine aynı forma bir de düzeltme dilekçesi ekleyin ve ödediğiniz fazla bedeli geriye alın.

YA GEÇMİŞ YILLAR?

Zaman aşımı 5 yıl olduğuna göre 2011, 2012, 2013, 2014 ve 2015 yıllarında yine aynı hesaplamaya göre ödediğiniz fazla MTV varsa, bunları da aynı şekilde bir düzeltme dilekçesi ve kasko sigorta değeri bildirim formu ile yapacağınız başvuru sonucu geri alabilirsiniz.

Ancak bilin ki başvuru şart. Yani siz başvurmadığınız sürece harekete geçecek bir mekanizma yok.

Bu Yazıyı Paylaşın