tarafından eklendi tarafından eklendi
altinoz.com.tr

Ev Aldığınız Müteahhit ya da Firma Konkordato İlan Ederse?

Soru gayet açık ve net. Önümüzdeki süreçte de bugünkünden daha fazla sorulacak. Durgunluğa mı girdik, durgunluk içinde enflasyona mı yakalandık diye papatya falı bakarken, aslında konut sektörünü en çok etkileyen şey başımıza geldi: Mevduat faizleri arttı. Bu özetle şu demek: Ev alacak kadar hazır parası olan herkes, bu fiyatlarla ev almak yerine parasını faize yönlendirmeye başladı.

İKİ YÖNLÜ KAZANÇ

Bu olay ev almak niyetinde olanlara çift taraflı kazanç sağlamaya başladı. Ev almayıp, parasını % 26 hoş geldin faizinde soluklatan kişi, hem iyi bir faiz kazancı elde edecek, hem de genel olarak satışlar düştüğü için, müteahhitler ya da inşaat firmaları, fiyatları aşağıya doğru çekmeye başlayacak. Olmaz demeyin, olacak. İşte o zaman ayakkabı firmasının konkordato ilan etmesinden etkilenmeyen insanlar, müteahhit ya da inşaat firmaları konkordato ilan etmeye başlayınca ne yapacaklarını araştırmaya başlayacaklar.

NE YAPACAKSINIZ?

Müteahhit ya da inşaat firmasının konkordato ilan ettiğini öğrendiğiniz gibi ilk yapmanız gereken, vakit kaybetmeden konkordato komiserliğine başvurmanız. Böylece alacaklılar listesine kaydınız yapılacak ve gelişmeleri ve sıranızın gelmesini bekleyeceksiniz. Noterlikte imzalanmış bir taşınmaz alım-satım sözleşmeniz yoksa ve yaptığınız ödemeyi de kanıtlayabiliyorsanız ödediğiniz parayı, bir sözleşmeniz varsa da satın aldığınız evi talep edebilirsiniz.

EN BÜYÜK SORUN SÖZLEŞME

Konkordato ilan etmiş bir müteahhit ya da inşaat firmasıyla karşı karşıya geldiğinizde en büyük sorun, müteahhit ya da inşaat firmasının konkordato ilan etmiş olması değil. Sorun elinizde bir sözleşme var mı yok mu? Eğer şu an için elinizde bir sözleşme yoksa ve bir konkordato şüphesi içindeyseniz, bu alım-satımı bir an önce sözleşmeli hale çevirmeye bakın. Hatta noter huzurunda yapılmamış bir sözleşmeyi hemen noter huzurunda yapılmış bir sözleşmeye çevirin. Masrafına bakmadan. Müteahhitle ya da inşaat firmasıyla kendi aranızda yaptığınız sözleşme, konkordato safhasında hiçbir anlam ifade etmeyecektir.

KORKMAYIN

Eğer elinizde hangi inşaatın hangi katında hangi daireyi aldığınıza dair bir sözleşme varsa, korkmayın. Daire sizindir ve müteahhit ya da inşaat firmasının konkordato ilanı ile birlikte ev ya da daire üzerine ne ipotek ne de haciz işlemi yapılamaz.

YA İFLAS EDERSE?

Unutmayın, konkordato iflas değildir. Konkordato, iflas etmemek için süre veya tenzilat istemektir. Olur da müteahhit ya da firma iflas noktasına gelirse, o zaman alacağınızın toplam alacaklılar içindeki yüzdelik payı oranında hak talebinde bulunabilirsiniz.

SÜREÇ ZOR OLACAK

İçine girdiğimiz süreç zor bir süreç olacak. Bilhassa konut sektörü ile ilgili çok sayıda olay ve haber okuyacağız. Henüz okumadık. Sürecin sonunda tüketici, projeden ev almamayı, müteahhitler de asıl düşmanlarının kredi faizi değil, mevduat faizi olduğunu öğrenecekler.