altinoz.com.tr

Mali Tatil-Maddi Tatil-Manevi Tatil

Geleneksel aslında tatil falan olmayan Mali Tatili yerden yere vurma yazısını yazma zamanımız geldi. Niye? Çünkü bugün 1 Temmuz ve Mali Tatil başlangıcı. Mali Tatil bu yıl 0 (sıfır) gün sürüyor.

Bu sitede bu konuda ilk yazıyı 2015 yılında yazmışım. Yazının başlığı Mali Tatil Zırvası. Şezlong fotoğrafı da koymuşum yazıya. İsteyen bağlantıya tıklayıp okuyabilir.

İkinci yazıyı da 2016 yılında yazmışım. Yazının başlığı iyiye doğru değişen bir şey olmadığı, aksine daha da kısaldığı için Mali Tatil Daha da Zırvaladı olmuş. Yeni bir fotoğraf aramaya bile gerek görmemişim, şezlonglar aynı şezlonglar. Deniz kenarında duruyorlar.

Bir önceki yıl da konuyu Bir Günlük Mali Tatil başlıklı bir yazıyla anlatmışım. Çünkü reel olarak sadece 1 gün sürmüş.

Geçen yıl da Böyle Mali Tatil Olur mu? başlıklı bir yazı ile “iç” edilen 2 tatil günümüzden bahsetmişim.

Tabiî biz ne yazarsak yazalım, ne dersek diyelim, bunun bir sonu gelmiyor. Düzelen ya da düzelme işareti veren bir şey yok. Mali tatili bir kenara bırakın, biz maddi olarak da tatildeyiz epeydir. Çünkü ücretler ödenmiyor. İnanılmaz bir sıkıntı içerisinde büroların masrafları karşılanmaya çalışılıyor. O yetmiyor, manevi olarak da tatildeyiz. Ailelere vakit ayrılamıyor, çocuklarla ilgilenilemiyor, devamlı olarak bir şeyi bir yere yetiştirme telaşı içerisinde meslek devam ettiriliyor.

Bir kez daha çözüm önerilerini burada dillendirmeye gerek görmüyorum. Herkes sıkıntıları da biliyor, nasıl çözüleceğini de. Ama kimsenin umurunda olmadığının da farkındayız. O zaman bunları tekrarlamanın bir anlamı yok. Babasının cenazesine gidebilmek için bile bir güvencesi olmayan bir meslek grubunun derdi, ne yazık ki kimseyi germiyor.

Mali tatilden maddi tatile, maddi tatilden manevi tatile koşturarak, o tatil senin bu tatil benim devam ediyoruz. Dolayısıyla iyi tatiller demenin bir anlamı yok. Müsebbiplerini de, bu sorumluluğu üstlenip sorumsuzluk içindekileri de esefle kınıyorum.

Kınamamak elde değil. Çünkü aşağıdaki tabloda da gördüğünüz gibi, mali tatil bu yıl 0 (sıfır) gün sürüyor.

Kaldırın bu mali tatil denen şeyi, kaldırın.

Kaldırın ki, bu sefillik her yıl yüzümüze tokat gibi çarpmasın.

2019-mali-tatil