altinoz.com.tr

Bir Günlük Mali Tatil

Geleneksel aslında tatil falan olmayan Mali Tatili yerden yere vurma yazısını yazma zamanımız geldi. Niye? Çünkü bugün 1 Temmuz ve Mali Tatil başlangıcı.

Bu sitede bu konuda ilk yazıyı 2015 yılında yazmışım. Yazının başlığı Mali Tatil Zırvası. Şezlong fotoğrafı da koymuşum yazıya. İsteyen bağlantıya tıklayıp okuyabilir.

İkinci yazıyı da 2016 yılında yazmışım. Yazının başlığı iyiye doğru değişen bir şey olmadığı, aksine daha da kısaldığı için Mali Tatil Daha da Zırvaladı olmuş. Yeni bir fotoğraf aramaya bile gerek görmemişim, şezlonglar aynı şezlonglar. Deniz kenarında duruyorlar.

Bu yıl, geçmiş yıllarda neden “zırva” kelimesini kullandığımın daha iyi anlaşıldığı bir yıl oluyor. Çünkü Mali Tatil reel olarak sadece 1 gün. Yazıyla da yazalım bir gün. Ama öyle ama böyle demeye hiç gerek yok. Meslek birliğimiz TÜRMOB’un 16.06.2017 tarih ve 78-10 sayılı sirküleri aşağıda. Katma değer vergisi beyannamesini hangi tarihte veriyoruz? 24.07.2017 yerine 25.07.2017 tarihinde. O zaman tatavası yapılan Mali Tatil kaç günmüş? 1 gün.

NE YAPILMALI?

Elbette çok çeşitli öneriler yapılabilir. Ama madem iş Temmuz ayı üzerine kurulu, o zaman Temmuz ayında yapılması gereken bütün beyanlar Ağustos ayında yapılacak beyanlarla birleştirilecek. Temmuz ayında herhangi bir beyan yapılmayacak.

Bankalar müşterilerinin anne kızlık soyadını öğrenmeyi marifet saymaktan vazgeçip Devlet’ten müşteri beyanname, bilanço, gelir tablosu, işletme hesabı özeti, vergi levhası bilgilerine ulaşabilecekleri bir sistem talep edecekler.

Yani nasıl adli tatilde kimse nöbetçi mahkemeler dışında adaletten bir şey beklememek zorunda kalıyorsa, mali tatilde de ülkede beyan, bildirge, vergi, çalgı konuşulmayacak. Hem meslek mensupları hem de esnaf az nefes alacak.

Bütün bunlar yapılmazsa işin uygulaması böyle devam edecektir. Biz ancak mali tatilin bitmek tükenmek bilmeyen soğuk esprilerini yaparız, diğer kurumlar saygısızca evrak talep etmeye, diğerleri de “saygılarımızla” demeye devam ederler.

Şezlonglar yukarıda, isteyen uzansın. Neticede fazladan 1 gününüz var.