Mali Tatil Daha da Zırvaladı

Geçen yıl tam da bugünlerde http://altinoz.com.tr/mali-tatil-zirvasi/ adresinde “Mali Tatil Zırvası” başlıklı bir yazı yazmışım. Bugün geldiğimiz nokta ne yazık ki bu zırvalamanın artarak devam etmesi. Çünkü mali tatilin bu yıl yapılan değişikliklerle biraz daha kısaldığı görülüyor.

Mesela bu tatilin ilk günü ben 16 eksik gün bildirgesi, 2 düzeltme beyannamesi, 8 İşkur çizelgesi düzenleyip, bankalara da 3 bilanço ve gelir tablosu gönderdim. Çünkü tatil.

MALÎ TATİL NEDİR?

28.03.2007 tarihinde yayımlanan 5604 Sayılı kanun ile her yıl Temmuz ayının birinden yirmisine kadar(yirmisi dahil) mali tatil uygulanıyor. Bu tatil hükümlerine göre beyanname ve bildirge verme süresi mali tatilin son gününü izleyen beşinci güne kadar uzuyor. Hepsi bu. Yani ayın 23 üne kadar vermek zorunda olduğumuz muhtasar beyannameleri ve aylık hizmet prim bildirimlerini ve ayın 24 üne kadar vermek zorunda olduğumuz katma değer vergisi beyannamelerini o ayın 25 inde verebiliyoruz. Daha bir sürü ayrıntısı var ama uygulamanın özeti bu. Buna da “tatil” denilebiliyor.

SİZE FAYDASI VAR MI?

Size zerre kadar faydası yok. Ödeme tarihleriniz tatil öncesinde ve sonrasında her ne ise yine aynı tarihte ödeme yapıyorsunuz.

ADLİ TATİL-MALÎ TATİL

Devlet olarak adli tatil ile neredeyse adaleti durma noktasına getirebilirken, mali tatili çalışanların yıllık izinlerini bile kullanamadıkları bir zaman aralığına sıkıştırmak elbette ne bizlerin ne de Devlet’in kabahati değil. Kabahati olanlar mesleği temsil edenler ve böyle bir kanunla avunanlar. Güçlü bir meslek lobisi oluşturamayanlar.

NE YAPILMALI?

Elbette çok çeşitli öneriler yapılabilir. Ama madem iş Temmuz ayı üzerine kurulu, o zaman Temmuz ayında yapılması gereken bütün beyanlar Ağustos ayında yapılacak beyanlarla birleştirilecek. Temmuz ayında herhangi bir beyan yapılmayacak.

Bankalar müşterilerinin anne kızlık soy adını öğrenmeyi marifet saymaktan vazgeçip Devlet’ten müşteri beyanname, bilanço, gelir tablosu, işletme hesabı özeti, vergi levhası bilgilerine ulaşabilecekleri bir sistem talep edecekler.

Yani nasıl adli tatilde kimse nöbetçi mahkemeler dışında adaletten bir şey beklememek zorunda kalıyorsa, mali tatilde de ülkede beyan, bildirge, vergi, çalgı konuşulmayacak. Hem meslek mensupları hem de esnaf az nefes alacak.

Bütün bunlar yapılmazsa işin uygulaması böyle devam edecektir. Biz ancak mali tatilin bitmek tükenmek bilmeyen soğuk esprilerini yaparız, diğer kurumlar saygısızca evrak talep etmeye devam ederler.

Bu Yazıyı Paylaşın