tarafından eklendi tarafından eklendi
altinoz.com.tr

Böyle Mali Tatil Olur mu?

Geleneksel aslında tatil falan olmayan Mali Tatili yerden yere vurma yazısını yazma zamanımız geldi. Niye? Çünkü bugün 3 Temmuz ve Mali Tatil başlangıcı. İçine düşülen sefilliği bir düşünün ki tatilin başlangıç tarihi bile 2 gün daha ilerlemiş.

Bu sitede bu konuda ilk yazıyı 2015 yılında yazmışım. Yazının başlığı Mali Tatil Zırvası. Şezlong fotoğrafı da koymuşum yazıya. İsteyen bağlantıya tıklayıp okuyabilir.

İkinci yazıyı da 2016 yılında yazmışım. Yazının başlığı iyiye doğru değişen bir şey olmadığı, aksine daha da kısaldığı için Mali Tatil Daha da Zırvaladı olmuş. Yeni bir fotoğraf aramaya bile gerek görmemişim, şezlonglar aynı şezlonglar. Deniz kenarında duruyorlar.

Geçen yıl da konuyu Bir Günlük Mali Tatil başlıklı bir yazıyla anlatmışım. Çünkü reel olarak sadece 1 gün sürmüş.

Her yıl daha da kötüleşen bir hal alan bu mali tatil aldatmacası bu yıl daha da garip.

Çünkü reel getirisi aslında 1 gün. Yapacağınız beyanların beyan süresi sadece 1 gün uzamış. Asıl gariplik nerede? Şurada:

30 Haziran Cumartesi’ye denk geldiği için Mali Tatil’in başlama günü 3 Temmuz olmuş. Şezlongta uzanıp değerlendirdiğinizden şüphem olmayan 2 gününüz de öylece “iç” edilmiş.

NE YAPILMALI?

Elbette çok çeşitli öneriler yapılabilir. Ama madem iş Temmuz ayı üzerine kurulu, o zaman Temmuz ayında yapılması gereken bütün beyanlar Ağustos ayında yapılacak beyanlarla birleştirilecek. Temmuz ayında herhangi bir beyan yapılmayacak.

Bankalar müşterilerinin anne kızlık soyadını öğrenmeyi marifet saymaktan vazgeçip Devlet’ten müşteri beyanname, bilanço, gelir tablosu, işletme hesabı özeti, vergi levhası bilgilerine ulaşabilecekleri bir sistem talep edecekler.

Yani nasıl adli tatilde kimse nöbetçi mahkemeler dışında adaletten bir şey beklememek zorunda kalıyorsa, mali tatilde de ülkede beyan, bildirge, vergi, çalgı konuşulmayacak. Hem meslek mensupları hem de esnaf az nefes alacak.

Bütün bunlar yapılmazsa işin uygulaması böyle devam edecektir. Biz ancak mali tatilin bitmek tükenmek bilmeyen soğuk esprilerini yaparız, diğer kurumlar saygısızca evrak talep etmeye devam ederler.

Bize de işin sefilliğini mali tatil diye çekmek kalır.