İşçiler Kaynanasını Sevmez mi?

Tabii yazının başlığını görünce dudaklarınız kıpırdadı yahu bunun sevileni de oluyor muymuş diye ama, mesele aslında sadece işçilerle ya da kaynanalarla ilgili değil. Devletin çeşitli kanunlarla düzenlediği çalışanları ilgilendiren öyle düzenlemeleri var ki şaşırmamak elde değil.

MAZERET İZİNLERİ

Hem Devlet kurumlarında hem de özel işletmelerde her gün karşınıza geliyor. Çalışanlarınız şu veya bu sebeple mazeret izni istiyor ve bunların bazılarının yasal düzenlemesi de yapılmış durumda. Yani izin vermemek gibi bir durumunuz yok. Çalışanlar çok çeşitli kanunlara tabiler. Örneğin 4857 sayılı İş Kanunu, 854 sayılı Deniz İş Kanunu, 5953 sayılı Basın İş Kanunu, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu, Sözleşmeli Personel, Geçici Personel.

Bu kanunlara tabi her çalışanın neredeyse farklı mazeret izin süreleri var. Tabloya bir bakın, değerlendirmesini yapalım:

Kanun No Evlenme Eşin Doğum Yapması Çocuğun Evlenmesi Eşin Ölümü Çocuğun Ölümü Ana/Baba Ölümü Kardeş Ölümü Büyükanne

Büyükbaba

Torun

Ölümü

Eşin

Anne/Baba

veya

Kardeşinin

Ölümü

4857

-İşçiler-

3 5 3 3 3 3
854

-Deniz İşçileri-

3 2 2 2 2
5953

-Basın İşçileri-

3 2 4 4 4 2 2
657

-Devlet Memurları-

7 10 7 7 7 7 7 7
Sözleşmeli Personel 3 2 3 3 3 3 3
Geçici Personel 7 7 7 7 7 7 7 7

 

TABLODAN ANLADIĞIMIZ

-Basın işçileri daha evlendikleri gün bu işten pişman oluyorlar ki, kendilerine evlenme izni bile verilmemiş. Memurlar ise mutluluktan uçuyor olmalılar ki kendilerine işçilerin 2 katından fazla evlenme izni tanımlanmış.

-Memurlar herhalde eşleriyle birlikte kendileri de doğum yapıyor olmalı ki, normal işçilerin 2 katı, sözleşmeli personelin de tam 5 katı doğum izinleri var.

-Geçici personellerle memurlar çocukları evlenirken düğün bayram edip 7 gün izin kullanabilirken, normal işçilere 1 gün izin bile reva görülmemiş.

-Devlet memurunun eşi, çocuğu, anası, babası, kardeşi öldüğünde ağıtlar yakması için 7 gün verilmiş, işçi vatandaşımız ölenle ölünmez diye 2 ila 4 gün arasına sıkıştırılmış.

-Ama haklarını verelim. Basın işçileri büyükbaba, büyükanne ve torun düşkünü olmalılar ki kimseye tanınmayan mazeret izni, bu ölümlerde kendilerine tanınmış.

-Ve yazının başlığındaki konu: Memurun kaynanası ölürse 7 gün izin var, işçinin kaynanası ölürse, herhalde işçiler kaynanalarını “çok sevdiklerini çok belli ettikleri için” olsa gerek, 1 tek gün bile izin verilmemiş. Devletimiz kaynanasına el bombası atan vatandaşımızın olduğu bir ortamda izne gerek görmemiş.

NEYİN KAFASI?

Günlük hayatta kullanıyoruz ya, “Neyin kafası bu?” diye. İşte durum aynen bu: Neyin kafasıysa bu, biz de bundan istiyoruz.

 

 

Bu Yazıyı Paylaşın