Bir İnebolu Klasiği: Yıkılanı Yapamamak, Yapılana Bakamamak

Geçtiğimiz haftalarda eğitim giderlerinin masraf yazılmasından bahsederken İnebolu’ya “Önce okullarınıza sahip çıkın.” demiştim.

Yerel basın ve sosyal medyadan bu okul olayının bir yönünü zaten takip ediyorsunuz ama gelin olayın diğer yönünü ve İnebolu’da 2 eğitim kurumunun yollarının nasıl kesiştiğini tarihleriyle bir kere de ben anlatayım.

3 ŞUBAT 2022

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Milli Eğitim Bakanlığı ile yapılan Ulusal Eğitime Katkı Projesi ile 154 ilçeye 154 yeni okul yapılacağını açıkladı. Düzenlenen protokol törenine 365 oda ve borsa başkanı da katıldı. Katılımcılar arasında İnebolu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şakir İŞERİ de vardı ve orada İnebolu’ya da ilk etapta bir okul yapılacağının sözünü almayı başardı.

4 MART 2022

İnebolu Postası Gazetesi’nde BİLSEM (Bilim ve Sanat Merkezi) İnebolu’da Açıldı başlıklı bir haber yayımlandı. (Bu haberde BİLSEM’in ne olduğunu anlatan geniş bir bölüm de var.) Haberin içeriğinde “İnebolu Milli Eğitim Müdürlüğü’nün teklif ettiği…” denilse de bu teklifin aslında Ankara’dan hemşerimiz Arman GENÇ’in şahsi çabaları sonucu ilçe yöneticilerine iletildiğini, önce kabul görmediğini, sonra Halim Hazar ÇELEBİ’nin aracılığıyla yapılan ısrarlar sonucu İnebolu Lisesi olarak bilinen binanın üst katının yer olarak gösterildiğini biliyoruz. Aynı tarihte bir BİLSEM de Tosya’ya açıldı. BİLSEM velisi de olduğum için o gün Halim Hazar ÇELEBİ’ye telefonda “Hazar, Arman GENÇ memleketime bir faydam dokunsun diye uğraşıyor ama bakalım neler çekeceğiz işin sonunda?” demiştim. Çekmeye başlıyorduk.

Bu konuda ilçedeki gönülsüzlük o kadar belliydi ki 1 Mart 2022 tarihinde Tosya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü internet sitesinde konuyu neredeyse davul zurna ile duyurup emeği ve katkısı olanlara teşekkür ederken, yani Tosya yeni bir eğitim kurumunun açıldığını gazete haberinden değil de kurumun kendisinden öğrenirken, bizim ilçe milli eğitim müdürlüğümüz kayak merkezi ziyaretinden ve kar yağışı sebebiyle eğitime ara verilmesinden bahsediyordu. Eh, mevsim kıştı, alçaklara kar yağıyordu, üşünüyordu.

 

Tosya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü

 

İnebolu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü

7 MART 2022

Yine İnebolu Postası Gazetesi’nde yer alan bir haberle, İnebolu yapılacak yeni okul işinin ayrıntısını öğrenmeye başladı. TOBB İnebolu’ya Okul Yapacak başlıklı haberde gördük ki ilçe sakinlerince İsmetpaşa İlkokulu olarak bilinen ve  şu anda İnebolu İmam Hatip Ortaokulu olarak hizmet veren bina yıkılacak, yerine yine 2 katlı ve 6 derslikli bir okul yapılacaktı. Yani belki yetmezdi ama evetti.

14 MART 2022

Nihayetinde İnebolu bu konu ile ilgili en resmi ağız olan İnebolu Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu’nun açıklamasını İnebolu Postası’nın instagram hesabından okudu. Yönetim Kurulu Başkanı Şakir İŞERİ, “2013 yılında göreve geldiklerinde verdikleri İnebolu’ya yeni bir okul kazandırma sözünü yerine getirdiklerini, aslında bir ana okulu yaptırmak istediklerini, ancak ilçedeki ana okulu sayısı yeterli olduğu için (?) İmam Hatip Ortaokulu binasının yıkılarak yeniden yapılmasına karar verildiğini” belirterek, emeği geçenlere teşekkür ediyordu. (Gerçi bu emeği geçenler arasında sayılanlar daha sonra “Okul “sizin” okulunuz.” diyerek plan değişikliği masraflarını bile İnebolu Ticaret ve Sanayi Odası’na ödettirdiler ama olsun.)

YAZ 2022

Bütün bunlar olup biterken diğer yanda İnebolu Bilim ve Sanat Merkezi fiziken hazır olmayan bir binada, yeni atanan müdürünün bitmez tükenmez kişisel çabalarıyla eğitim ve öğretim verecek öğretmen arayışındaydı. Çünkü okul vardı ama öğretmeni yoktu. Önce, okula bugün dahi çok şeyler katmaya uğraşan bir müdür yardımcısı atandı. Sonrasını da görevlendirmeyi kabul eden 3 öğretmenimiz getirdi. Okul kendi içinde, bağlı olduğu kurumlardan destek görmeden kişilerin kendi çabalarıyla çözümler üretmeye çalışırken, Tosya Bilim ve Sanat Merkezi, bırakın sadece bütün atölyelerini hazırlamayı, müzik atölyesindeki piyanosunu bile tamamlamıştı. Üstelik Tosya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü elbette gururla bunları hepimize gösteriyordu.

Tosya Bilim ve Sanat Merkezi

12 EYLÜL 2022

2022-2023 Eğitim ve Öğretim Yılı törenlerle açıldı. Tüm okullara 3 milyar 750 milyon liralık bütçe gönderilmişti. Gerçi biz veliler diğer okulların okul aile birliklerinde acil fotokopi kâğıdı alınması gerektiğini, bunun için de imkânı olan velilerden bunun karşılanmasının iyi olacağını duyuyorduk ama önemli değildi tabiî. Mesela İnebolu BİLSEM’e çocukların atölye çalışmalarında kullanılabilsin diye çarşı içinden bir hayırsever yazıcı alıyordu milyarlık bütçeler açıklanırken. Ne önemi vardı ki?

28 EKİM 2022

İnebolu Bilim ve Sanat Merkezi, internet sitesinde kısacık bir açıklama ile derdini anlatmaya çalışıyordu: “İnebolu BİLSEM olarak eğitim öğretime hazırız…” Başka ne desindi ki? Bağlı oldukları kurum kendilerini yazıyor, söylüyor, konuşuyor ya da konuşturuyor değildi. Ama belli ki bunu yeterli görmeyen İnebolu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü sanki İnebolu’da aynı müfredatı uygulayan İmam Hatip Lisesi yokmuş gibi TOBB’un okul yapımı sebebiyle yıkılacak olan İmam Hatip Ortaokulu’nun eğitime İnebolu Bilim ve Sanat Merkezi’ne verilen binada devam etmesine karar verdi. Her türlü atölye ve ekipmandan yoksun olan İnebolu BİLSEM, kendisine tahsis edilen sınıfların bir kısmını da kaybetmişti. İlçenin 2 eğitim kurumunun yolları kesişmişti.

5 KASIM 2022

İnebolu Postası Gazetesi’nden öğrendik ki İmam Hatip Ortaokulu’nun yıkımına başlanmıştı. Yıkım işinin tamamlanmasının ardından yeni bir proje ile okul binası yeniden inşa edilecekti. İşin başladığını duyan İnebolu BİLSEM Müdürü, “Neyse seneye binamızı tam olarak kullanabiliriz.” dediğinde gülüp “Hocam o kadar iyimsersiniz ki. Bu ilçenin 5 yıl içinde başlayıp da biten bir işi yoktur.” diye cevap verdiğimi dün gibi hatırlıyorum.

28 OCAK 2023

Eğitim ve öğretim yılının ilk yarısı sona ermiş, İnebolu Bilim ve Sanat Merkezi yarı yıl tatilinde bile öğretmenlerinin kişisel çabalarıyla Kış Okulu Projesi’nin gereklerini yerine getirmeye çabalıyordu. Neyse ki Kastamonu İl Milli Eğitim Müdürlüğü bu çalışmalara internet sitesinde yer veriyordu da öğreniyorduk. Yoksa İnebolu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün internet sitesinde bu çalışmaları görmenin imkânı yoktu. İnebolu’nun haberini İnebolu vermiyordu da Kastamonu veriyordu iyi mi?

9 MART 2023

İmam Hatip Ortaokulu’nun yıkılmasının üzerinden aylar geçmiş, okul alanı otopark olarak kullanılır hale gelmişti ki İnebolu BİLSEM tarihi bir gün yaşadı. İnebolu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, ilk defa İnebolu BİLSEM ile ilgili bir habere internet sitesinde yer verdi. Herhalde “e-twinning” kelimesi havalı bulunmuştu. “BİLSEM’de e-Twinning Toplantısı Gerçekleştirildi” başlıklı haber aslında başarma çabasının ne olduğunu da anlayana gösteriyordu. Ne olmuştu da bu habere yer verilmişti ilerleyen günlerde anlayacaktık.

17 MAYIS 2023

Vehbi’nin kerrakesi anlaşılmıştı. Görmezden gelinen, binasına ortak bulunan İnebolu BİLSEM, yapılan sözlü baskı ve serzenişlerle başka bir yerlerde hatırlanmış ve Milli Eğitim Bakanlığı Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü ile Vakıfbank Genel Müdürlüğü arasında imzalanan Yapay Zekâ Atölyesi yapımı protokolü, İnebolu BİLSEM’in ağır ağır hissedilmesine yol açmıştı. Bu haber de İnebolu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü internet sitesinde kendisine yer buldu. Yanlış anlamayın maksat azıcık da “Neler neler yapıyoruz.” reklamıydı.

27 TEMMUZ 2023

Her 2 okul için de iyi şeyler de olmuyor değildi. Oluyordu. İlçenin vicdanı hür tek basın kuruluşu olan İnebolu Postası Gazetesi İmam Hatip Ortaokulu’nun Yeni Binası İhaleye Çıkıyor başlıklı haberiyle aslında hem ilçemiz hem İnebolu İmam Hatip Ortaokulu ve hem de İnebolu BİLSEM için bir müjdeyi veriyordu. Habere göre Kastamonu İl Özel İdaresi Plan Proje Yatırım ve İnşaat Müdürlüğü tarafından ihaleye çıkarılan Okul Binası Yapım İşi ihale ilanı yayınlanmıştı. 22 Ağustos 2023 tarihinde saat 10:30’da gerçekleşecek ihale için teklifler Kastamonu İl Özel İdaresi Yatırım ve İnşaat Müdürlüğü’nde açılacaktı. Bina 330 gün içinde tamamlanacaktı. İlçemiz 1 okul kazanacak ama en önemlisi 2 eğitim kurumumuz da kendi binalarına kavuşacaktı. İnebolu Ticaret ve Sanayi Odası da haberi TOBB Okul Projemiz Faaliyette başlığıyla duyurdu.

21 AĞUSTOS 2023

Tabii İnebolu için iyi şeyler çok uzun sürmez. Ya birileri ya da kendimiz bunu bir şekilde önleriz. Okul ihalesi, ihale tarihinden 1 gün önce iptal edildi. İnebolu Postası’nın haberinden öğrendiğimiz kadarıyla “EKAP’ta yayınlanan ihale iptal ilanında, iptal nedeni olarak “Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı’nın 26/07/2023 tarih ve 80462636 sayılı yazısına istinaden iptal edilmiştir.” ifadesi yer aldı. Bu yazının içeriği nedir tahmin edilmekle birlikte haberin yayımlandığı 4 Eylül 2023 tarihine kadar da resmî bir açıklama yapılmamıştı.

11 EYLÜL 2023

İşin sonuna doğru geliyoruz. 2023-2024 Eğitim ve Öğretim Yılı açıldı. İnebolu BİLSEM, İnebolu İmam Hatip Ortaokulu’nun yeni binasının bırakın yapılmasını, ihalesinin bile yapılamaması sebebiyle hâlâ binasının tamamını kullanamıyor. Bu eğitim ve öğretim yılında okula, bir tek, evet yanlış okumuyorsunuz, BİR TEK ÖĞRETMEN ATAMASI BİLE YAPILMADIĞI İÇİN; görevlendirmelerle, dışarıdan ücretli öğretmenlerle eğitim ve öğretime devam etmeye çalışıyor. İnebolu’dan çok, çevre ilçelerin çocuklarının ve velilerinin her cumartesi İnebolu’ya gelip ilçe ekonomisine de katkıda bulundukları bir ortamda, atölyelere yer açabilmek için müdür odası bile boşaltıldı. Niye? Çünkü İnebolu İmam Hatip Ortaokulu’nu aynı müfredatla eğitim yapan İnebolu İmam Hatip Lisesi’ne taşımak kimsenin aklına gelmiyor.

3 EKİM 2023

Bizde kamuoyunun kendine gelmesi uzun sürdüğü için olsa gerek, konunun tarafı olan kurum ve kuruluşlardan da bir açıklama gelmeyince İnebolu Postası Gazetesi Yeni İhale İçin Ne Bekleniyor? başlıklı bir haber yayımlayarak “Aynı protokol ile imzalanan Tosya ve Taşköprü’de okulların inşaatı bitmek üzere. Son rötuşları yapılan okul inşaatları yakında ilçe öğrencilerine hizmet vermeye başlayacak. İhalenin iptal edildiği tarihten bu yana ne idarecilerden ne kurumlardan bir açıklama yapılarak vatandaşlar bilgilendirmedi. İnebolu’daki veliler ve öğrenciler yeni okulun son durumu ve ne zaman ihaleye çıkacağı ile ilgili yetkililerden bir açıklama bekliyor. Tosya ve Taşköprü’de projeler sorunsuz ilerlerken İnebolu’da neden yatırımların önü açılmıyor? TOBB tarafından ödeneği gönderilecek olan yeni okul inşaatı yeniden ihaleye çıkmak için neyi bekliyor?” diye sordu ve haberi gazetenin Facebook sayfasında da paylaştı. Merak edip okumazsınız diye söylüyorum, neredeyse işin kabahatini Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin üzerine bırakacak yorumlara bile rastlamak mümkün.

6 EKİM 2023

Yeni atanan Kastamonu Valisi Meftun DALLI ilçemizi ziyaret etti ve giderken açıklama yaptı: “İnebolu’nun çok fazla bir sorunu yok.”

11 EKİM 2023

Yani bugün. Yani siz bu yazıyı okurken, bu 2 okulumuzun yollarının nasıl kesiştiğinin hikâyesi bile, nasıl bir sorunlar yumağının içinde olduğumuzu gösterirken, okul ihalemiz iptal edilirken, İnebolu BİLSEM binasını kullanamaz ve İmam Hatip Ortaokulu yeni binasına kavuşamazken ve hiç kimse hiçbir şey yapmazken ve birileri İnebolu’daki eğitim ve öğretimi sadece okul isimlerindeki soyadından ibaret zannederken, evet, İnebolu’nun çok fazla bir sorunu yok.

İnebolu, sorununun olup olmadığını yaşayacaklarıyla daha iyi anlayacak.

Elbette cezaevinin ekonomik hayatımızdan çıkıp gittiği günlerdeki gibi iş işten geçtikten sonra.

Çünkü bu bir İnebolu Klasiği: Yıkılanı yapamamak, yapılana bakamamak.

Bu Yazıyı Paylaşın