Trafik Sigortasında Yeni Dönem

Hepimiz trafik sigortalarının artan fiyatlarından bahsederken, Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartlarında Değişiklik Yapılmasına Dair Genel Şartları’nda önemli değişiklikler yapıldı. Yapılan değişikliklerin tam metnini http://altinoz.com.tr/karayollari-motorlu-araclar-zorunlu-mali-sorumluluk-sigortasi-genel-sartlarinda-degisiklik-yapilmasina-dair-genel-sartlar/ adresinde bulabilirsiniz.

KUSURLU SÜRÜCÜ ÖLÜRSE TAZMİNATI MİRASÇILARI ÖDEYECEK

Yapılan değişikliklerin en önemlisi, kusurlu sürücüler nedeniyle sigorta şirketlerinin ödediği tazminatlarda yapıldı. Geçen yıl yayınlanan genel şartlarda, sürücülerin kendi kusurundan dolayı vefatı ya da sakatlık hali, trafik sigortasının teminat kapsamı dışında tutulmuştu. Ancak düzenlemenin kanun değil de genel şart olması nedeniyle mahkemeler, sürücü kusurlu da olsa yakınlarına sigortadan tazminat ödenmesine hükmetti. Sigorta şirketleri mahkeme kararları nedeniyle beklemedikleri tazminatları ödemek zorunda kaldı.

Hazine Müsteşarlığı’nın belirlediği yeni genel şartlara göre, sigorta şirketleri, kusurlu sürücü nedeniyle ödedikleri tazminatları kişinin mirasçılarından talep edebilecek, yani rücu edebilecek. Daha açık bir anlatımla, alkollü sürücü kendi kusurundan dolayı kaza yapıp, vefat ederse, mahkeme de bu kişinin yakınlarına vefat tazminatı ödenmesine karar verirse; sigorta şirketi, tazminatı ödeyecek, ancak sonradan rücu edebilecek.

KUSUR SÜRÜCÜDEYSE SİGORTA TAZMİNAT ÖDEMEYECEK

Trafikte ağır kusurlu hallerde oluşan hem maddi hem de bedeni zararları sigortalıya rücu etme hakkı da getirildi. Geçen sene yayınlanan genel şartlarda, sigortacılar, ehliyetsiz araç kullanan ya da trafik kurallarını ihlal eden sürücülerin neden olduğu kazalarda ödedikleri maddi ve bedeni zararları sigortalılardan talep edebiliyordu. Yeni düzenleme de ise yine ehliyetsiz araç kullananlar sigorta kapsamı dışında tutulurken, kazanın ancak trafik kurallarının ağır ihlali sonucu oluşması halinde sigorta şirketleri, ödedikleri tazminatları sürücülerden talep edebilecek.

SİGORTA ETTİREN İLE SÜRÜCÜ FARKLI KİŞİLERSE?

Önceki uygulamada sürücü kusurlu olsa dahi, aracı sigorta yaptırandan tazminat talep ediliyordu. Yeni düzenleme ile birlikte sadece kazaya neden olan kusurlu sürücüden tazminat talep edilebilecek. Sigorta yaptıranın herhangi bir sorumluluğu yok.

Yapılan değişiklikler aklın ve mantığın kabul ettiği şeyler. Umarım bu değişikliklerle birlikte bilhassa ticari araçlar için başlı başına bir maliyet bedeli haline gelen trafik sigortası ücretlerinde de bir düzenleme yapılır.

Bu Yazıyı Paylaşın