Gözükmeyen Damganın Paşa Paşa Ödenen Vergisi

Geçen yıl tam da bu sıralarda “Hayatta Kesin Olan İki Şey Vardır; Ölüm ve Vergi” başlıklı yazıyı yazmışım. Hatta bir önceki yıl da bunun bir alt versiyonu olan Vurun Esnafa Damga Vergisini yazısı yazılmış. Her iki yazının da temel noktası “damga vergisi” denilen bir verginin, kazanca ya da kayba bakılmadan, sırf kazanç ya da kaybı beyan ediyorlar diye esnaf ve tüccardan alınıyor olması. Bu damga vergisinin işçiden alınan kısmı da var ama o başka bir yazı konusu.

Şu gözükmeyen damganın, paşa paşa ödenen vergisini 2018 yılı rakamlarıyla bir kez daha güncelleyelim. Madem çok ekmek çıkıyor bu konudan, ekmeği takip edelim.

Sözde az kazanandan az çok kazanandan çok verginin alındığı ülkemizde, kazanç farkı gözetmeksizin alınan bir vergi var. Damga Vergisi. Para kazanmanıza, gelir beyan etmenize falan bakılmıyor. Gidin vergi dairenize gerçek usulde gelir vergisi mükellefi olarak kaydınızı yaptırın, damga vergisini nasıl alıyorlar bir görün.

2018 yılında ister 1.000.- TL kâr edin, ister 1.000.- TL zarar edin, isterseniz de “sıfır” beyanda bulunun, ödeyeceğiniz beyanname verme damga vergisi adım adım aşağıda:

KATMA DEĞER VERGİSİ BEYANNAMESİ DAMGA VERGİSİ

1 yıl Allah’tan 12 ay olarak belirlenmiş, İdare de henüz “beyanlar 15 günde bir yapılır, o yüzden 24 tane KDV beyannamesi verilir.” yolunu keşfetmiş değil, o yüzden yılda 12 tane kdv beyannamesi veriyoruz. Beyannameniz bomboş da olsa, bu beyannameyi vermek zorundasınız ve her beyannamenin damga vergisi 38,80 TL. Çarp 12 ile: 465,60 TL.

MUHTASAR BEYANNAME DAMGA VERGİSİ

İş yeriniz kiralıksa, kiralık değilse bile yanınızda işçi çalıştırıyorsanız, işçi çalıştırmıyorsanız bile muhasebecinize ödeme yapıyorsanız, ödeme yapmıyorsanız bile muhasebeciniz size serbest meslek makbuzu kesiyorsa, o muhtasar beyannameyi 3’er aylık dönemler halinde vereceksiniz. Yani yılda 4 tane. Çarp 38,80 TL’yi 4 ile: 155,20 TL.

GEÇİCİ VERGİ BEYANNAMESİ DAMGA VERGİSİ

Siz sattığınız mal ve hizmetin bedelini hiç almamış olun, 6 aylık vadeyle satmış olun, aldığınız fiyata satıp kâr etmemiş olun, ay sonunda ödenecek çek var malı paraya çevirmek için zararına satmış olun, farketmez. O geçici vergi beyannamesi 3’er aylık dönemler halinde verilecek. 1-2-3. aylarda kazandığının vergisini peşin peşin 5. ayda ödeyeceksin. Aradaki 4.ay tahminen paranın ısısından faydalanman için bırakılmış. Geçici vergi beyannamesinin damga vergisi 53,00 TL. Çarp 4 ile: 242,40 TL.

YILLIK GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİ DAMGA VERGİSİ

Bütün bir yıl iyisiyle kötüsüyle geçti, sıra geldi yıllık gelir vergisi beyannamesini vermeye. Burada ödeyeceğin damga vergisi miktarı 1.sınıf ya da 2.sınıf olmana göre değişiyor. 1.sınıf mükellefsen yani büyük deftere tabiysen tarife yüksek: 126,00 TL.

Eğer 2.sınıf mükellefsen yani işletme defteri tutuyorsan bu rakam biraz daha düşük: 80,60 TL.

TOPLAYALIM

Geldik sonuç kısmına. Vergi dairesine kaydını yaptırdığın anda 2018 yılı içerisinde ödeyeceğin damga vergisi en az 943,80 TL., en fazla 989,20 TL. Şirketseniz kurumlar vergisi beyannamesi verdiğiniz için bu rakam 1.008,90 TL. Yanlış okuyor değilsiniz. Hesap bu. Üstelik bu hesaba, yanınızda sigortalı işçi çalıştırıyorsanız yılda 12 defa verdiğiniz Aylık Hizmet ve Prim Belgesi için ödediğiniz toplam 346,80 TL. damga vergisini de eklerseniz, rakam 1.355,70 TL. ye kadar çıkıyor. Nasıl ama?

İşin en garip yönü de şu: Sizin paşa paşa ödediğiniz damga vergisi bin liraları aşmış gidiyor, “Hani damga?” deseniz ortada gösterecek damga yok.

Bu Yazıyı Paylaşın