tarafından eklendi tarafından eklendi
altinoz.com.tr

Yol Ödeneğimizden Daha Fazla Bağ-Kur Primi Ödedik

Bu yazıyı tam da bu günlerde yazmak istemiştim. Şöyle 1 Şubat 2021 günü bir geçsin, hepimiz Bağ-Kur primlerimizi bir ödeyelim diye düşünmüştüm.

Bu tarih esnaf ve tüccar için çok önemliydi, çünkü hayatımızda ilk defa 1.000 TL. üzerinde Bağ-Kur primi ödeyecektik. Bu günlere tanık olan insanlar için torunlarına bile anlatılacak bir konu: “Hiç unutmam 2021 yılının ilk günleriydi, eski parayla milyar TL. Bağ-Kur primi ödemiştik.”

AMA SONRA BİR ŞEY OLDU…

Ama sonra bir şey oldu. Aslında ben size Bağ-Kur priminin neden bu kadar fazla arttığını açıklayacaktım.

Diyecektim ki…

Bağ-Kur primi, asgari ücrete bağlı bir ödeme. Asgari ücret ne kadar artarsa, Bağ-Kur primi de o kadar artıyor. Bu yıl asgari ücret % 21,56 oranında artınca Bağ-Kur primi de aynı oranda arttı.

Hatta diyecektim ki…

Prime esas kazanç alt sınırına göre ödenmesi gereken Bağ-Kur primi 1.235,00 TL. olarak belirlenmiş olsa da, eğer prim borcunuz yoksa, bu prim 1.055,00 TL. ye “iniyor”.

Ve ekleyecektim ki…

İsterseniz ödeyeceğiniz primi, indirimlerle birlikte aylık 7.915,00 TL.‘ye kadar çıkarabilirsiniz. Bunu da e-devlet üzerinden kazanç miktarınızı artırarak yapabilirsiniz.

 PEKİ NE OLDU?

Ne oldu biliyor musunuz? 15 Ocak 2021 Tarih ve 31365 (Mükerrer) Sayılı Resmî Gazete’de 2021 Yılı Yatırım Programının Kabulü ve Uygulanmasına Dair 3428 Karar Nolu Cumhurbaşkanı Kararı yayımlandı. Karar’da görüldü ki komşu ilçelerdeki yatırımlara milyonluk ödenekler ayrılırken Kastamonu-İnebolu yoluna 1.000,00 TL. ayrılmış. Yazı ile bin Türk Lirası.

Bunun sonrasında İnebolu Postası Gazetesi de bu konuyu 2021 Yılı Yatırım Programından İnebolu’ya bin TL haberiyle haberleştirince ilçede kızılca kıyamet koptu. Bunu bile savunacağız diye uğraşanlar olduğunu da gördük.

Hatta yetmedi. CHP İl Başkanı da bu konuyla ilgili bir açıklama yaptı ve bu da “İnebolulular’ın Aklıyla Dalga Geçiyor” başlığıyla haberleştirildi.

İşte dün ödediğimiz Bağ-Kur primi, tam da bu Kastamonu-İnebolu yoluna 1.000,00 TL. verilmesini savunanlara güzel bir fırsat verdi.

FIRSATI KAÇIRMADINIZ

Savunanı, savunmayanı, iktidarı, muhalefeti bütün İnebolu esnafı ve tüccarı da eli mecbur ne yapsın, bu fırsatı kaçırmadı. Daha dün, Kastamonu-İnebolu yoluna tahsis edilen 1.000,00 TL.‘ye karşılık, bankalara koşup, 1 aylık Bağ-Kur primi olarak en az 1.055,00 TL. ödedik.

Tarihte örneği yoktu, ama artık gerçeği var. Bir ilçe düşünün ki, esnafı ve tüccarı, emekli olabilmek için, kendisine ayrılan yol ödeneğinden daha fazla Bağ-Kur primi ödüyor.

BU KASTAMONU İLİNİN İKİNCİ “GURUR”U

Belki hatırlarsınız, bütün illere hava limanları yapılırken, Kastamonu’ya yapılmamış ve Kastamonu ili, kendi hava limanını, KÖYDES’e gelen paraları köylere dağıtmayıp, hava limanı inşasına harcayarak kendisi yapmıştı.

Artık bu “gurur”un yanına bir yenisi de İnebolu üzerinden eklenmiş oluyor. Yoluna tahsis edilen ödenekten daha fazla aylık Bağ-Kur primi ödeyenlerin diyarına hoş geldiniz.

Diğer yakamıza da bunun madalyasını takıp dolaşırsak hiç de fena olmaz hani.