Yazar Kasalar Değişiyor

Bu yazıyla aynı başlığı taşıyan bir yazıyı http://www.suhaaltinoz.com/inebolu-da-mevzuat/140-yazarkasalar-degisiyor.html adresinde yayımlayalı neredeyse 3,5 yıl olmuş ve işte o gün gelmiş. En geç 31.12.2015 tarihine kadar yeni nesil ödeme kaydedici cihaz satın almak zorundasınız. Mevcut ödeme kaydedici cihazınız tıkır tıkır çalışıyor olsa bile.

NEDEN?

Çünkü yeni nesil yazar kasa-pos sistemi uygulaması 01.01.2016 tarihinde başlayacak. Dolayısıyla eski yazar kasaların yıl sonuna kadar değişmesi gerekiyor. 3100 Sayılı Katma Değer Vergisi Mükelleflerinin Ödeme Kaydedici Cihazları Kullanmaları Mecburiyeti Hakkında Kanunun 69 ve 70 nolu Genel Tebliği ile 213 Sayılı Vergi Usul Kanunun 426 ve 427 seri nolu genel tebliğleri ile yeni nesil ödeme kaydedici cihazların kullanımı zorunlu kılındı.

NEDİR?

1 Ocak 2016 tarihi itibariyle ödeme kaydedici cihaz kullanma zorunluluğu olan tüm mükellefler mevcut yazar kasalarını “Yeni Nesil ÖKC” ile değiştirmek ve işlemlerinde “Yeni Nesil ÖKC” kullanmak zorunda. 31.12.2015 tarihine kadar gerekli değişikliği yapmayan mükelleflere Vergi Usul Kanunu’nun mükerrer 355. maddesi uyarınca özel usulsüzlük cezası uygulanacak.

Yeni nesil ödeme cihazlarının en önemli özelliği EFT-POS işleminin birlikte yapılması. Yani sistem hem bankacılık hem de mali fiş kesme işlemlerinin bir arada yapılabilmesine dayanıyor. Masalarınızdaki kredi kartı pos cihazı kalabalığı da bir anda kayboluyor. Çünkü bankalar kendi yazılımlarını sizin cihazınıza yüklüyorlar.

YENİ NESİL YAZAR KASA NEREDEN ALINACAK?

Yeni bir yazar kasa almak için öncelikle bağlı olduğunuz Mal Müdürlüğü ya da vergi dairesinden izin yazısı almanız ve bu yazıyı cihazı satın alacağınız işletmeye teslim etmeniz gerekiyor. İlçemizde yazar kasa satışı yapan işletmeler de olduğuna göre, yıl sonuna bırakmadan bu işlemi tamamlamakta fayda var. Alım sonrası yetkili servis gelip kurulumu yapıyor.

ESKİ YAZAR KASALAR NE OLACAK?

Eski yazar kasalar hurdaya ayrılacak. Hurdaya ayırmak için yeni yazar kasanızın açılışından itibaren 30 günlük süreniz var ve bu işlem için de eski yazar kasanızın yetkili servisine müracaat etmeniz gerekecek. Yetkili servis eski yazar kasanızın mali hafızasını söküp size teslim edecek. Servis tutanağı, son mali hafıza raporu ve ödeme kaydedici cihaz levhası ile birlikte vergi dairesine başvurulacak ve cihazın kaydı sildirilecek. Tahminen ödeme kaydedici cihaz levhanızı kaybetmiş olabilirsiniz, eğer kaybettiyseniz hemen yerel bir gazeteye zayi ilanı verin.

FAYDASI?

Yeni nesil ödeme kaydedici cihazın ciddi bir faydası var. Çünkü kredi kartı geçtiğiniz gibi belgesini fiş ya da fatura olarak düzenlemek zorunda kalıyorsunuz. Hatta sizden keseceğiniz faturanın seri ve sıra numarasını dahi girmenizi istiyor. Dolayısıyla gündüz kartı çekerim akşam onu onunla bunu bununla birleştiririm gibi işler bitiyor. Vergi kaybının bir kısmı önlenecektir. Bu cihazların internet bağlantısının da hazır durumda olması gelecekte Devlet’in satışları anlık takip edebilmesine kadar gidecektir.

ERTELENİR Mİ?

Herkes aynı soruyu soruyor: Uygulamaya geçiş tarihi elbette ertelenir mi? Elbette ertelenebilir. Bu konuda Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu’nun bir talebi de var. Ama ne farkeder ki? Hadi ertelendi diyelim 6 ay sonra bu değişiklik yine önünüze gelecek. Cihazı bir an önce alıp öğrenmekte fayda var. Çünkü erteleme olabilir ama geriye dönüş yok. Düşünün ki, bu yazar kasaların kime hangi gün satıldığının kaydı bile tutuluyor artık.

Bu Yazıyı Paylaşın