Ver T.C. Kimlik Numaranı Al Tüpünü

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun Sıvılaştırılmış Petrol Gazları (LPG) Tüplerinin Piyasada Takip Edilmesine İlişkin Tebliği 15 Ekim 2016 tarihinde Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bu tebliğ ile, son dönemde artan terör olaylarında EYP (el yapımı bomba) olarak kullanılan LPG tüplerinin dolumdan son kullanıcıya kadar takip edilmesinin sağlanması için gerekli usul ve esaslar belirlendi.

LPG TÜPÜ HURDAYA KADAR TAKİP EDİLECEK

Tebliğ hükümlerine göre dağıtıcılar, LPG tüplerini dolum aşamasından son kullanıcıya teslimine kadar izleyecek karekodlu takip sistemini kuracaklar. Dağıtıcılar tarafından oluşturulacak bu sistem LPG tüplerinin dolum tesisine girdiği andan son kullanıcıya teslimine, hatta arıza, bakım ve hurda aşamasını dahi takip edecek.

Dağıtıcılar ayrıca hem kendi tesislerinin, hem bakım onarım anlaşması yaptıkları tesislerin, hem de sözleşme imzaladıkları tüplü LPG bayilerinin kurulacak sisteme entegrasyonunu sağlamaktan sorumlu olacaklar.

Karekodla etiketlenme işlemi dolum tesislerinde ya da bakım onarım tesislerinde yapılabilecek. Bu işlem tüplü LPG bayileri tarafından yapılmayacak. Dolayısıyla her tüpün bir kimlik kartı olacak. Bu tüpün “başına” ne gelirse, bundan son kullanıcı sorumlu olacak.

TÜP SUNUCULARINDA YER ALACAK BİLGİLER

Takip sistemi sunucularında, dağıtıcı firmanın ismi, tüpü imal eden firmanın tescilli markası, imalat tarihi, seri numarası, tüpün su kapasitesi, son periyodik muayene tarihi ve onaylanmış kuruluş numarası yer alacak.

VER T.C. KİMLİK NUMARANI AL TÜPÜNÜ

Kurulacak sistem sadece karekod verilmesiyle bir anlam ifade etmiyor. Tüpe kimlik verildiyse bu, beraberinde tüpün kime teslim edildiğinin de belirlenmesini gerektirecek. Tebliğe göre tüp bayilerinden tüp alınırken karekod okutulacak, şahısların T.C. kimlik numaralarını, kurumların ise vergi kimlik numaralarını ya da kredi kartı numaralarını beyan etmeleri gerekecek. “Şu küçük tüpü ver de piknikte kullanalım.” teklifini karşılamak eskisinden daha çok sorumluluk getirecek.

NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Dağıtıcılara sistemi kurmaları için tebliğ tarihinden itibaren 18 aylık bir süre verildi. Bu tarihten itibaren kimliklendirilmemiş ve karekod etiketi olmayan tüpler satılamayacak ve bulundurulamayacak.

Bu Yazıyı Paylaşın