Suriyeliler Türkiye’de Yedi Yılda Kaç Şirket Kurdu?

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye sığınan 3 milyona yakın Suriyeli, 7 yıldır Türkiye’de yaşamlarını sürdürüyor. Bazı Suriyeliler daha iyi bir yaşam umuduyla Avrupa’ya göç ederken birçok Suriyeli de Türkiye’de 7 yılda 6 bin 589 adet şirket kurdu. Geçtiğimiz yıl yabancı ortak sermayeli kurulan 6 bin 731 şirketin, 1.202’si (yüzde 17.9) Suriye ortak sermayeli olurken, sermaye tutarı ise 179 milyon lirayı buldu.

İSTANBUL BAŞI ÇEKTİ

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın (TEPAV) Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) verilerini inceleyerek hazırladığı Suriye Sermayeli Şirketler Bülteni’nin ilki yayınladı. Bültene göre, Ocak – Aralık 2017 itibariyle Suriye ortak sermayeli kurulan şirket sayısının en yüksek olduğu illerin başında İstanbul, Mersin ve Hatay geldi. Yine aynı dönemde Kilis ve Mersin’de kurulan yabancı ortak sermeyeli şirketlerin yarısından fazlası Suriye ortak sermayeli şirketler oldu. Suriye ortak sermayeli kurulan şirketlerin yabancı ortak sermayeli şirketler içindeki payı Kilis’te yüzde 78.6 ve Mersin’de yüzde 64.7’yi buldu.

TOPTAN TİCARET İŞİNİ SEVDİLER

Suriye ortak sermayeli şirketlerin 2017 yılında en çok “toptan ticaret” sektöründe kurulduğu görülüyor. Bu sektörü sırasıyla gayrimenkul, bina inşaatı, perakende, seyahat acentesi gibi turizm faaliyetleri yapan şirketler takip ediyor.

Kaynak: Sözcü Gazetesi-Mehtap Özcan Ertürk

Bu Yazıyı Paylaşın