150 Bin KOBİ’ye Faizsiz Kredi Geliyor

KOSGEB aracılığıyla verilecek krediler, geçen yılkinden farklı olacak. Herkese 50 bin lira yerine kasaba, berbere, manava az, imalatçılara çok kredi verilecek. 1 yeni istihdam sağlayan KOBİ için kredi miktarı 100 bin liraya kadar çıkacak. Geçen yılın bitiminde duyurulan faizsiz 50 bin limitli, 3 yıl vadeli KOSGEB kredisine 250 bin başvuru olmuş ancak bunlardan sadece 15 binin talebi karşılanabilmişti. Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu başta olmak üzere iş dünyası örgütlerinin işletmelerin nakit sıkıntısı çektiği bir dönemde tüm başvuruculara bu kredinin verilmesi talebi üzerine Başbakan Binali Yıldırım talimatıyla çalışma başlatıldı.

LİMİT BELİRLENECEK

Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli başkanlığında ilgili bakanlıklar ve kurumların katılımıyla yapılan çalışmada, KOSGEB aracılığıyla verilecek faizsiz kredide bazı farklılıklar yapılması gereği üzerinde duruldu. Buna göre her işletmeye öncekinde olduğu gibi 50 bin lira vermek yerine kasap, manav, berber gibi işletme türüne göre limit belirlenmesi planlandı. Örneğin, hizmetler sektöründeki bu tür esnafa işletmesini büyütmesi ya da yenilemesi için 15 ila 25 bin lira kredi verilirken, atölye tarzı yerlerde üretim yapan imalatçı KOBİ’ler için kredi limitinin 100 bin liraya çıkarılması önerildi.

1 İŞÇİYE 100 BİN LİRA KREDİ

Pencere, cephe kaplama, demir, tekstil, mobilya atölyelerinde üretim yapan işletmeler için planlanan 100 bin liralık bu kredinin, 1 kişiyi işe alma şartına bağlı olarak verilmesi düşünülüyor. Hürriyet’e bilgi veren bir hükümet üyesi, “100 bin liralık krediyi ise bir kişiyi istihdam etme şartına bağlayacağız. Bu şekilde on binlerce yeni istihdam yaratabiliriz” dedi. Yeni krediden yaklaşık 150 bin KOBİ’nin yararlanması planlanırken, bunların dağılımında öncelik ‘istihdam’ yaratacak işletmelere verilecek. Krediler yine 1 yıl ödemesiz, 3 yıl vadeyle verilecek ve faizini KOSGEB üstlenecek.
Kaynak: Hürriyet Gazetesi
Bu Yazıyı Paylaşın