Okul Aile Birliklerine Darbe

22 Ocak 2015 tarihinde Sosyal Güvenlik Kurumu Sigorta Primleri Genel Müdürlüğü’nün yayınladığı 421694 sayılı Genel Yazı, Türkiye genelinde olduğu gibi, İnebolu’da da okulların okul aile birliklerine tebliğ edildi. Yapılan kelimenin tam anlamıyla akıllara durgunluk verecek ve “bize yakışır” dedirtecek cinsten.

OKUL AİLE BİRLİKLERİ RESMİ KURUM

Yazının özeti şu: Biliyorsunuz 5510 sayılı kanunun 81.maddesinin 1.fıktasının (ı) bendine göre, özel sektör işverenleri prim borçları yoksa, % 5 prim indiriminden yararlanıyorlar. Bugüne kadar özel sektör işyerleri gibi bu indirimden yararlanan okul aile birlikleri artık bu indirimden yararlanamıyor. Yararlanamadığı gibi, bu indirimden yararlandıkları süreler için de önce iptal mahiyetinde aylık hizmet ve prim belgesi vermeleri, daha sonra da ek mahiyette aylık prim ve hizmet belgesi düzenleyerek aradaki prim farkını yatırmaları isteniyor. Üstelik gecikme zammı ile birlikte.

MAHİYET KODUNU KİM VERDİ?

Okul aile birliklerinin işyeri açılışında mahiyet kodunu “2” özel işyeri olarak veren kurumun kendisi. Şimdi bu yazı ile sigorta müdürlüklerinin de mahiyet kodunu “1” olarak düzeltmesini istiyor. Bugüne kadar, hatta bu işyeri dosyaları açılırken kurumun aklı tam olarak neredeydi cidden sorulmalı. Hatta Devletin her işini bitirdiği için mi okul aile birliklerinin % 5’lik indirimini hiç etmeye çalıştığı sorgulanmalı.

İPTAL VE EK BİLDİRGELERE İDARİ PARA CEZASI

Ama okul aile birliklerine asıl darbe, zamanında indirimli olarak verilmiş aylık hizmet ve prim belgelerini önce iptal ettirip sonra ek belge düzenletip en sonunda da idari para cezası kesmek olacak. Kimse “yok artık” demesin. Geçmişe dönük % 5 derdine düşen bir kurum bunu yapmaktan da çekinmeyecektir. Kendi uygulamasından kaynaklanan gecikme zamlarını bile istedikten sonra. Okul yönetimlerine yardımcı olmak dışında başka bir “kabahati” olmayan okul aile birliklerinin özel işyeri olduğu bu kadar ortadayken idari para cezası şöyle dursun, gecikme zammı bile istenebiliyorsa varın gerisini siz düşünün.

GARABETİN BOYUTU MALİYE’DE ORTAYA ÇIKIYOR

Sosyal Güvenlik Kurumu okul aile birliklerine resmi kurum muamelesi yapadursun, Maliye, resmi kurumlar damga vergisinden muaf olduğu halde, okul aile birliklerinin beyannamelerinden damga vergisi almaya devam ediyor. Buradan anlıyoruz ki, okul aile birlikleri Maliye’de özel işyeri ama Sosyal Güvenlik Kurumu’nda resmi işyeri. Bu nasıl perhiz nasıl lahana turşusu anlamak mümkün değil.

Yazının en başında yazmıştım. “Bize yakışır.” Bizim işimiz içinden çıkılmaz labirentler oluşturmak herhalde.

Bu Yazıyı Paylaşın