altinoz.com.tr

Kırtasiyede Kdv Komedisi

2015 yılının defter hazırlıkları devam ederken bir yandan da katma değer vergisi kanunun şaşırtıcı özelliklerini görmeye devam ediyoruz. Defterlere ait katma değer vergisini incelerken, görüyorsunuz ki İdare  kırtasiye konusunda ayrı bir maharet göstermiş. “Kalem kalem” inceleyelim:

KDV GÜLDÜRÜYOR

Katma Değer Vergisi aslında mal ve hizmet alışverişinin vergilendirilmesi bakımından devrim niteliğinde bir kanun. Bütün vergileme sistemi gelir-gider üzerine kurulu olan bir yerde uygulanmaya cesaret edilmesi bile, bu kanunu çıkaranların gelecekle ilgili fikirlerinin ne kadar derin olduğunu gösteriyor.

Ama iş uygulamaya geldiğinde, uğraşa didine cânım kanunu ne hale getirdiğimizi de görmemek mümkün değil.

KIRTASİYEDE KDV ARAP SAÇI

Kanun, kırtasiye katma değer vergisinde öyle garipliklerin içine düşmüş ki, malı satan kişinin yanlış oranlı belge düzenlememesi mümkün değil. Bir madde yazarsın “bütün eğitim ve öğretim madde ve malzemeleri” dersin geçer gider. Ama olur mu?

KEÇE+KALEM=KEÇELİ KALEM

II sayılı listede % 8’lik ürünlerin içinde boya kalemleri ifadesi var. İdare bundan kastının kuru boya kalemleri olduğunu, keçeli kalem kdvsinin % 18 olduğunu söylüyor. Keçenin kdvsi % 8. Kalemin kdvsi % 8, ama keçeli kalemin kdvsi % 18. Bir şeyi ayrı ayrı kullanırken % 8 kdv ödüyorsun, ama birleştirirsen % 18.

KURŞUN KALEM

Devlet, kalem işinin peşini bırakmamış. Kurşun kalemden kastının açılabilir kurşun kalem olduğunu söylüyor. 0,5-0,7-0,9 diye bildiğimiz kalemlerde mekanizma varmış, onun için hem kalemin kendisi hem de kalemin ucu % 18 kdvye tabi. Neyse ki daha kimse tükenmez kalemleriniz niye tükeniyor diye kırtasiyecilerin kapısına dayanmış değil.

AJANDA DEFTERE SAYILMIYOR

Defterler de kendini kurtaramamış. % 8 lik listede okul defteri diye bir ifade kullanılmış. Bu ifade kullanılınca ajandalar, günlükler, ticari defterler, fihristler ve diğerleri bir anda % 18 kdvye tabi olmuş. İkisinin de hammaddesi aynı değil mi? Aynı. Ama kdvleri farklı.

CETVELLER BİLE AYRILMIŞ

İş bir kere çığrından çıkınca gerisi geliyor. Cetvel, pergel, gönye ve iletkide % 8 uygulanan kdv oranı, nedense şekil şablonlarına gelince birden % 18’e çıkıyor. Yani siz daireyi pergelle çizerseniz % 8, şekil şablonuyla çizmek isterseniz % 18 kdv ödersiniz.

SIRA 1 LİRAYA GELİYOR

Kırtasiyedeki oranlama olmayacak ayrıntılara girdiğine göre, yakında 0,5 kalemle ajandanın üzerine 1 lirayı kullanıp daire çizmek 18+18+18 % 54 vergiye tâbi tutulabilir. Tutulursa güler yazarız.