Ustalar İçin Son Viraj

Bundan aylar önce “Ustanız Mektepli Olacak” başlıklı bir yazı yazmış ve belirli meslek gruplarında 25.05.2016 tarihinden itibaren meslekî yeterlilik belgesi olmayanların çalışamayacağını ve çalıştırılamayacağını anlatmıştık. Bu tarihe 1 aylık bir süre kala konuyu tekrarlamakta fayda var.

İnebolu’da inşaatlar devam ederken, bilhassa inşaat yapanları ama genelde de tehlikeli ve çok tehlikeli iş yeri sahiplerini ilgilendiren bir tebliğ yayımlandı. 6645 sayılı Kanun’un 74.maddesi ile 5544 sayılı Mesleki Yeterlilik Kurumu Kanunu’na ek bir madde ilave edildi. Daha sonra da bu maddeye istinaden çıkartılan bir tebliğ ile belirli mesleklerde, mesleki yeterlilik belgesi zorunluluğu getirildi.

YAPILAN DÜZENLEME

2015/1 Sıra No.lu Mesleki Yeterlilik Kurumu Mesleki Yeterlilik Belgesi Zorunluluğu Getirilen Mesleklere İlişkin Tebliğ ile tehlikeli ve çok tehlikeli işler olarak tespit edilen 40 meslekte çalışanlar için mesleki yeterlilik belgesine sahip olma zorunluluğu getirildi. Bu tebliğ ile 25.05.2016 tarihinden itibaren bu mesleklerde belgesi olmayanlar çalıştırılamayacak.

Ancak, Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı mesleki ve teknik eğitim okullarından veya üniversitelerinden mezun olanlar ile ustalık belgesi almış olanlar, diploma veya ustalık belgelerinde belirtilen bölüm, alan ve dallarda çalıştırılanlar için belge şartı aranmayacak.

HANGİ MESLEKLER?

Peki hangi meslekler bu tebliğden etkilendi? Adları ve sektörleri ile birlikte İnebolu’daki inşaat sektörünü ne kadar yakından ilgilendirdiği çok açık görülebilir:

Meslek Sektör
Ahşap Kalıpçı İnşaat
Alçı Levha Uygulayıcısı İnşaat
Alçı Sıva Uygulayıcısı İnşaat
Alüminyum Kaynakçısı Metal
Bacacı Enerji
Betonarme Demircisi İnşaat
Betoncu İnşaat
Çelik Kaynakçısı Metal
Direnç Kaynak Ayarcısı Metal
Doğal Gaz Altyapı Yapım Kontrol Personeli Enerji
Doğal Gaz Çelik Boru Kaynakçısı Enerji
Doğal Gaz Isıtma Ve Gaz Yakıcı Cihaz Servis Personeli Enerji
Doğal Gaz Işletme Bakım Operatörü Enerji
Doğal Gaz Polietilen Boru Kaynakçısı Enerji
Duvarcı İnşaat
Endüstriyel Boru Montajcısı İnşaat
Hidrolik – Pnömatikçi Metal
Isı Yalıtımcısı İnşaat
Isıtma Ve Doğal Gaz Iç Tesisat Yapım Personeli Enerji
İnşaat Boyacısı İnşaat
İskele Kurulum Elemanı İnşaat
Kaynak Operatörü Metal
Makine Bakımcı Otomotiv
Otomotiv Elektromekanikçisi Otomotiv
Otomotiv Mekanikçisi Otomotiv
Otomotiv Montajcısı Otomotiv
Otomotiv Sac Ve Gövde Kaynakçısı Otomotiv
Panel Kalıpçı İnşaat
Plastik Kaynakçısı Enerji
Seramik Karo Kaplamacısı İnşaat
Ses Yalıtımcısı İnşaat
Sıvacı İnşaat
Su Yalıtımcısı İnşaat
Tünel Kalıpçı İnşaat
Yangın Yalıtımcısı İnşaat

ÖZEL İNŞAATLARDA DURUM

Özel inşaatlarda da durum daha farklı değil. Bilhassa asgari işçilik miktarını prim olarak ödemek için “Şu bizim emmioğlunu da sigortalı gösteririz.” devri bitiyor. Emmioğlunuzun belgesi varsa mesele yok ama, belgesi yoksa artık sigortalı gösterilmesi mümkün gözükmüyor.

CEZASIZ OLMAZ

Mümkün gözükmüyor, çünkü belgesi olmadığı halde çalıştırılan her bir işçi için 500 TL. idari para cezası var. İdari para cezası tebligattan itibaren 1 ay içerisinde ödenecek.

FİRMALAR HAZIRLANMALI

Tebliğin 25.05.2016 tarihinde yürürlüğe gireceği düşünülürse, firmalarımız bu konuda gerekli hazırlıkları yapmalı ve yüklü cezalarla karşılaşmamak için çalıştırdıkları işçilerin eksiklerini tamamlamalı. Yerel basında hem İnebolu Ticaret ve Sanayi Odası’nın hem de İnebolu Esnaf ve Sanatkârlar Odası’nın konu ile ilgili duyurularını dikkate alıp, odanıza başvurmanızda yarar var.

Bu Yazıyı Paylaşın