Sağlık Karnesi Geri Geldi

Hatırlıyorsunuz değil mi hani o bir sayfası beyaz diğer sayfası mavi, otokopili, üzerinde ilaç kutusu kesikleri olan, cildinden kurtulmuş, her sayfası ayrı kırışıklıktaki sağlık karnelerini. İşte o sağlık karneleri geri geldi. Ama bu sefer başka bir isimle ve elektronik ortamda. E-Nabız. E-Nabız gerçek anlamda bir sağlık karnesi. Uygulamaya bir an önce dahil olmanızda fayda var.

E-NABIZ NEDİR?

E-nabız, Internet Kişisel Sağlık Sistemi’nin kullanılan kısa adı. Keşke bu isim yerine e-sağlık gibi daha genel bir isim seçilseydi, çünkü sistemin farkında olanlar bile “kalple ilgili” olduğunu sanıyorlar. Bu sistemden 01.01.2015 tarihinden bu yana her türlü sağlık bilginize ulaşabiliyorsunuz. Bununla da kalmıyor. Hastaneye ya da aile hekimine gittiğinizde doktorunuz da geçmiş rahatsızlıklarınızla ilgili her şeyi görebiliyor. Hangi hastalıkları atlatmışsınız, hangi ilaçlar yazılmış, hatta çektirdiğiniz filmler bile orada. Tahlilleriniz mi? Elbette orada. Hastane randevunuzu da buradan alabiliyorsunuz.

BİLGİLERİNİZİ HANGİ DOKTORLAR GÖREBİLİYOR?

Bilgilerinizi siz hangi doktorlar görsün istiyorsanız o doktorlar görebiliyor. Sadece aile hekimi görsün istiyorsanız o görüyor, kontrole gittiğiniz doktor görsün istiyorsanız o görüyor, kontrole gittiğiniz hastanedeki bütün doktorlar görsün istiyorsanız onlar görüyor, Türkiye’deki her doktor görsün istiyorsanız da hepsi görüyor. Hatta alerjiniz olan ilaç türlerini giriyorsunuz doktorunuz ona göre ilaç yazıyor.

NASIL ULAŞACAKSINIZ?

Sisteme https://enabiz.gov.tr adresinden e-devlet şifrenizle giriş yapabilirsiniz. E-devlet şifreniz yoksa PTT şubesine gidip alabileceğiniz gibi, eğer şifreyi almak için bile zamanınız yoksa aile hekiminize ilk gittiğinizde kendisinden e-nabız şifresini isteyeceksiniz. Aile hekiminiz size geçici bir şifre verecek ve sisteme bu şifre ile girip kalıcı şifrenizi oluşturacaksınız. Sistem şu anda sadece kamu hastanelerine açık. Özel hastaneler ve üniversite hastaneleri de entegre edilmeye çalışılıyor.

SİSTEME DAHİL OLUN

Biliyorsunuz bizde böyledir; arabanın bakımı aksatılmaz servise götürülür, kaskosu sigortası tamamlanır. İş kendi sağlığımıza gelince hep bir sonraki güne bırakılır. Yazıyı okudunuz yarına bırakmayın, e-nabız sistemine kaydınızı yaptırın. Devlet, zorunlu deseydi kuyrukta bekleyip bunu yapacaktınız. Bu sefer beklemeden yapın modern sağlık karnenize kavuşun.

Bu Yazıyı Paylaşın