"Hayatta Kesin Olan İki Şey Vardır; Ölüm ve Vergi"

Resimdeki paraya aşina olmayan yok. 100 Dolar. Bütün Dünya peşinde koşuyor. Paranın üzerindeki kişi ise Benjamin Franklin. ABD’li yayımcı, yazar, mucit, felsefeci, bilim insanı, siyasetçi ve diplomat. Diyor ki, “Hayatta kesin olan iki şey vardır; ölüm ve vergi.”

İşte bizim esnafımızın başında da kesin ödeyecekleri bir vergi var ve her şeyden önce belli oluyor: Damga Vergisi. Bu konuyla ilgili geçen yıl yazdığım “Vurun Esnafa Damga Vergisini” başlıklı yazıyı 2017 rakamlarıyla güncelleyerek buraya almakta fayda var.

Sözde az kazanandan az çok kazanandan çok verginin alındığı ülkemizde, kazanç farkı gözetmeksizin alınan bir vergi var. Damga Vergisi. Para kazanmanıza, gelir beyan etmenize falan bakılmıyor. Gidin vergi dairenize gerçek usulde gelir vergisi mükellefi olarak kaydınızı yaptırın, damga vergisini nasıl alıyorlar bir görün.

2017 yılında ister 1.000.- TL kâr edin, ister 1.000.- TL zarar edin, isterseniz de “sıfır” beyanda bulunun, ödeyeceğiniz beyanname verme damga vergisi adım adım aşağıda:

KATMA DEĞER VERGİSİ BEYANNAMESİ DAMGA VERGİSİ

1 yıl Allah’tan 12 ay olarak belirlenmiş, İdare de henüz “beyanlar 15 günde bir yapılır, o yüzden 24 tane KDV beyannamesi verilir.” yolunu keşfetmiş değil, o yüzden yılda 12 tane kdv beyannamesi veriyoruz. Beyannameniz bomboş da olsa, bu beyannameyi vermek zorundasınız ve her beyannamenin damga vergisi 33,90 TL. Çarp 12 ile: 406,80 TL.

MUHTASAR BEYANNAME DAMGA VERGİSİ

İş yeriniz kiralıksa, kiralık değilse bile yanınızda işçi çalıştırıyorsanız, işçi çalıştırmıyorsanız bile muhasebecinize ödeme yapıyorsanız, ödeme yapmıyorsanız bile muhasebeciniz size serbest meslek makbuzu kesiyorsa, o muhtasar beyannameyi 3’er aylık dönemler halinde vereceksiniz. Yani yılda 4 tane. Çarp 33,90 TL’yi 4 ile: 135,60 TL.

GEÇİCİ VERGİ BEYANNAMESİ DAMGA VERGİSİ

Siz sattığınız mal ve hizmetin bedelini hiç almamış olun, 6 aylık vadeyle satmış olun, aldığınız fiyata satıp kâr etmemiş olun, ay sonunda ödenecek çek var malı paraya çevirmek için zararına satmış olun, farketmez. O geçici vergi beyannamesi 3’er aylık dönemler halinde verilecek. 1-2-3. aylarda kazandığının vergisini peşin peşin 5. ayda ödeyeceksin. Aradaki 4.ay tahminen paranın ısısından faydalanman için bırakılmış. Geçici vergi beyannamesinin damga vergisi 53,00 TL. Çarp 4 ile: 212,00 TL.

YILLIK GELİR VERGİSİ BEYANNAMESİ DAMGA VERGİSİ

Bütün bir yıl iyisiyle kötüsüyle geçti, sıra geldi yıllık gelir vergisi beyannamesini vermeye. Burada ödeyeceğin damga vergisi miktarı 1.sınıf ya da 2.sınıf olmana göre değişiyor. 1.sınıf mükellefsen yani büyük deftere tabiysen tarife yüksek: 110,20 TL.

Eğer 2.sınıf mükellefsen yani işletme defteri tutuyorsan bu rakam biraz daha düşük: 70,50 TL.

TOPLAYALIM

Geldik sonuç kısmına. Vergi dairesine kaydını yaptırdığın anda 2017 yılı içerisinde ödeyeceğin damga vergisi en az 824,90 TL., en fazla 864,60 TL. Yanlış okuyor değilsiniz. Hesap bu. Üstelik bu hesaba, yanınızda sigortalı işçi çalıştırıyorsanız yılda 12 defa verdiğiniz Aylık Hizmet ve Prim Belgesi için ödediğiniz toplam 303,60 TL. damga vergisini de eklerseniz, rakam 1.168,20 TL. ye kadar çıkıyor. Nasıl ama?

Evet, Benjamin Franklin’e çaresizce hak veriyoruz: Ölüm Allah’ın emri, damga vergisi ödemesi kesin.

Bu Yazıyı Paylaşın