Vallahi Bir Javaya Bir Mali Mühüre Yenileceksiniz

Bu yazımızın başlığı meslektaşım Stajyer Mali Müşavir Ahmet Hakanoğlu’nun attığı bir tvitten alındı.

Bir süredir pazar sabahlarını erkenden başlatıp, ev halkı da rahatsız olmasın diye balkonlarda ya da kulaklık kullanıp salonunuzda, cep telefonunuzdan, tabletinizden, bilgisayarınızdan “bir şeyler” dinleyerek geçiriyorsanız, çok da yabancısı olmadığınız bir kalıp.

BİZ YENİLDİK BİLE

Dinlediğiniz bu “bir şeyler”de birinin ya da birilerinin yenilecek olmasından bahsedilse bile, biz mali müşavirler neredeyse yenildik bile.

Neye mi yenildik? Javaya yenildik biz. Mali mühüre teslim olduk.

Niye mi yenildik? Asıl işimizi bir kenara bırakıp, asıl işimizi yapabilmek için zamanımızın önemli bir kısmını bilişim uzmanı gibi, bir takım uygulamalarla harcamak zorunda kaldığımız için yenildik.

Bakın nasıl oldu bu.

E-DÖNÜŞÜYORUZ AYIK OLUN

Sanki dönüşüm tamamlanmış gibi, bir gün e-dönüşüme karar verildi. Tabii ki bu dönüşümün taraflarıyla konuşmaya gerek bile görülmeden.

Nasıl Sanayi Devrimi’nin sonuna 4.0 koyunca devrim “oluyorsa”, burada da dönüşümün başına e harfini koyunca hemen “dönüşüldü”. Sonra gerisi de geldi.

Fatura mı? Koy başına e harfini olsun bitsin.

Defter mi? Yap yap e-defter yap hemen.

Arşiv mi? Ekle gitsin e’yi başına e-arşiv olsun.

Makbuz, serbest meslek makbuzu, müstahsil, belge mi? Sapla e’yi acımadan.

ŞİMDİ BUNLARI DA BİR ŞEYE BAĞLAYALIM

Bütün bunları kullanmak için portallar oluşturuldu. Ama portalları kullanmak için de şirketlere mali mühür, gerçek kişilere e-imza mecburiyeti getirildi.

İşte bu noktadan sonra muhasebecilerin imtihanı başladı.

Çünkü Devlet, arka plan uygulaması olarak Java’yı kullanmaya karar verdi.

64 BİT OLMAZ 32 ŞEY EDİN

Mali mühürler geldi. E-dönüşüme her biri ayrı yerden başvurun denildi. E-faturaya şuradan, e-deftere buradan, e-belgeye ilk sağdan derken görüldü ki, Java’nın daha gelişmiş bilgisayarlarda bulunan 64 biti kullanılamıyor.

O zaman 64 bit bilgisayarlarınızdaki 64 bit Javayı kaldırın, onun yerine 32 bit Java kurun ki mali mühürünüz okunabilsin denildi.

Oluyordu olmuyordu uğraşılırken “Şu kodu da bilgisayarınızda şuraya eklemeniz lazım” diye açıklamalar yapıldı.

Ama gel gelelim mali mühür bir türlü okutulamıyordu. İmzalama araçları yaptılar. Dediler ki siteye girmeden bunu çalıştırın. Çalıştırıldı.

Anlaşıldı ki yaygın olarak kullanılan Chrome, Java desteğini kestiği için bilgisayarlara ayrıca Mozilla Firefox da kurulması lazım, o şey ediyor.

AKILLARA ZARAR İŞLER

Bugün gelinen noktada meslek birliği şu işlerin sıkıntısını en aza indirebilmek için uygulama hazırlattı biliyor musunuz?

Muhasebe sitelerinde Java 64 biti kaldırıp Java 32 biti kurduktan sonra, nereye hangi kodun yazılıp, hangi imzalama aracının hangi tarayıcı ile kullanılacağından bahseden mesleki makaleler yayınlanıyor harıl harıl.

Muhasebeciler sosyal medyada mesleki işleri bir yana bırakıp mali mühür Java 64 bitle çalışırken e-fatura başvurusunun illa ki Java 32 bit istediğinden bahsediyorlar.

E-defter gönderip beratlar alınırken onu kaldırıp bunu ekliyorlar, ikincil kopyalar bilmem nereye yüklenirken Javanın bitini hesap ediyorlar, o bilgisayarla olmuyorsa çocuklarının bilgisayarlarıyla deniyorlar. Şaka değil ama şaka gibi yaşanıyor bütün bunlar.

DİYORSUNUZ Kİ E-DÖNÜŞÜM

Siz de diyorsunuz ki e-dönüşüm falan.

Kulaklarımızda pazar sabahının “Vallahi yenileceksiniz” sözleri; biz çoktan bir javaya, bir mali mühüre yenilmişiz bile.

Japonya gibi teslim olma anlaşmasını imzalıyoruz.

Bu Yazıyı Paylaşın