Esnafın Başına Yeni Çorap: İlkyardım Yönetmeliği

Biz bayram sonrası, yaz telaşesinden yazı yazmaya yetişemesek de, Devletimiz bayram sonrası falan dinlemedi, 29.07.2015 tarihinde yeni bir İlkyardım Yönetmeliği yayımlayarak çorabı örüp esnafın başına geçirdi. Yönetmeliğin tam metnini http://altinoz.com.tr/ilkyardim-yonetmeligi/ adresinde bulabilirsiniz. Aslında bu konuda bir yönetmelik vardı, ancak bugün gözden geçirilmesi bu konunun artık takibinin yapılacağının da bir göstergesi.

YÖNETMELİK NE DİYOR?

İlkyardım yönetmeliği 33 maddelik bir yönetmelik. Sizleri ilgilendiren bölümü özetle şöyle:

Yanında çalışanı olan her işyerinde ilkyardımcı bulundurulması artık mecburi. Az tehlikeli işyerlerinde, her 20 çalışan için 1 ilkyardımcı, tehlikeli işyerlerinde her 15 çalışana kadar 1 ilkyardımcı ve çok tehlikeli işyerlerinde her 10 çalışana kadar 1 ilkyardımcı bulundurulacak.

KİM, NEREDE, KAÇ SAAT EĞİTİM ALACAK?

Bu eğitimi mevcut çalışanlarınızdan biri alacak. En az ilkokul mezunu olması gerekiyor.

Eğitim süresi 16 saat. Katılımcıların eğitim süresinin tamamına devam etmesi zorunlu. Bu eğitim sonrasında önce teorik sınav yapılacak. Bu sınavdan en az 100 üzerinden 85 puan alan katılımcılar uygulama sınavına girmeye hak kazanacak. Bu sınavda da en az 85 puan alma zorunluluğu var ki yeterlilik belgesini alabilsinler.

İlkyardım eğitimi için; genel ilkyardım bilgileri, temel yaşam desteği ve havayolu tıkanıklığında ilkyardım, bilinç bozukluklarında ilkyardım, kanamalar, şok ve göğüs ağrısında ilkyardım, yaralanmalarda ilkyardım, boğulmalarda ilkyardım, kırık, çıkık, burkulmalarda ilkyardım, acil taşıma teknikleri, böcek sokmaları ve hayvan ısırıklarında ilkyardım, zehirlenmelerde ilkyardım, yanık, donma ve sıcak çarpmalarında ilkyardım, göz, kulak, buruna yabancı cisim kaçmasında ilkyardım konuları.

SINAVLARDA BAŞARISIZ OLUNURSA?

Aynı gün içinde, hafta sonu ve mesai saatleri dışında yapılacak olan sınavlarda başarısız olunursa, eğitime baştan başlanacak. İki defa sınava girmesine rağmen başarısız olan katılımcılara yetki belgesi verilmeyecek. Anladığımız başka bir çalışan eğitime gönderilecek. Tabii sadece 1 çalışanınız varsa eğitime kim gidecek veya ne olacak orası belli değil.

Hizmeti dışarıdan satın almak ise yönetmelik hükümleri gereği şimdilik mümkün gözükmüyor.

İŞ GÜVENLİĞİ MEVZUATI TEKLİYOR

Uzunca bir süredir, Devlet belirli aralıklarla iş güvenliği ile ilgili yönetmelikler yayımlıyor. Ancak yayımlanan her yönetmelikle işin tadı biraz daha kaçıyor ve işler işyerleri için sarpa sarıyor. Önce yönetmelikler, sonra çeşitli konularda esnaf ve çalışanlarına sınavlar derken bu iş, içinden çıkılmaz bir hal almaya başladı. Sayfalarca kanun, yönetmelik yayımlayıp sonuçta bir yere varamamak bu olsa gerek. İlkyardım Yönetmeliği’nde de bekleyelim görelim, bakalım uygulama nasıl olacak.

Bu Yazıyı Paylaşın