Türkiye Halk Bankası A.Ş. Özel Durum Açıklaması

Bankamız Genel Müdürü Sayın Ali Fuat Taşkesenlioğlu’na atıfta bulunarak Sermaye Benzeri Tahvil İhracından vazgeçildiğine dair bugün itibarıyla yayınlanmış olan haberle ilgili açıklama aşağıdaki gibidir.

Bilindiği üzere Bankamız Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Atilla Bankamızın Sermaye Benzeri Tahvil İhracı işlemi için yaptığı görev seyahati esnasında ihraç işlemini tamamlamak üzere Amerika Birleşik Devletleri’nden İngiltere’ye gitmek üzereyken New York JFK Havalimanı’ndan tutuklanmış ve kendisiyle ilgili olarak bir dava süreci başlatılmıştır. Söz konusu olay nedeniyle ertesi gün için Londra’dan yapılması öngörülen talep toplama işlemi teknik olarak yapılamadığından tahvil ihracı işleminin öngörüldüğü zaman çizelgesi içinde gerçekleştirilmesinden vazgeçilmiş ve genel ve küresel gelişmeler dahilinde ihracın gerçekleştirilmesi için uygun olacak yeni bir zaman dilimi arayışına girilmiştir. Bankamızın tahvil ihracı işleminin iptal edilmesi sürecin hiçbir anında söz konusu olmamıştır.

9 Mayıs 2017 tarihinde Bankamızın 2017 yılı birinci çeyrek finansal verilerinin açıklanmasıyla Tahvil İhracı dokümantasyonun güncellenmesi çalışmaları başlatılmış ve genel ve küresel gelişmeler ve fiyat dinamikleri çerçevesinde ihracın yapılabileceği uygun bir zaman dilimi arayışına devam edilmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde devam eden dava süreciyle ilgili bir konuşma bağlamında, teknik sebeplerle yapılamayan talep toplama işlemi nedeniyle o gün itibarıyla planlandığı zaman dilimi içerisinde tamamlanmasından vazgeçilen tahvil ihracı işlemimizden bahsedilmesi ne yazık ki Sermaye Benzeri Tahvil İhracımızın iptali şeklinde anlaşılmış ve bu şekilde basına yansıtılmıştır.

Anılan dava ile ilgili olarak Bankamıza yönelik bir soruşturma ya da Bankamızın bir dava sürecine dahil edilmesi söz konusu olmadığı gibi dava kapsamında sayılan somut işlemlere de Bankamızca aracı olunmamıştır. Bankamız işlemlerinde Amerika Birleşik Devletleri yaptırımlarının ihlaline yol açabilecek hiçbir işlem yoktur ve Bankamız kontrol ve denetim süreçleri herhangi bir olası sahtekarlığa izin vermeyecek şekilde yapılanmıştır. Dolayısıyla tüm işlemlerimizde ulusal ve uluslararası düzenlemelere her zaman tam bir şekilde uyum sağlanmıştır.

Dolayısıyla Bankamızın tahvil ihracına engel, ne devam eden dava ile ilgili olarak ne de herhangi başka hiçbir hukuki durum bulunmamaktadır ve Bankamızın Sermaye Benzeri Tahvil İhracı çalışmalarının iptali söz konusu olmayıp aynı şekilde devam etmektedir.

Kamuoyunun bilgisine sunarız.

Bu Yazıyı Paylaşın