Türk İşi Çiftçi Robot Dünya İkincisi Oldu

Tayvan’da, 23 ülkeden 247 projenin katıldığı Tayvan Uluslararası Bilim Fuarı’nda Türkiye’yi temsil eden lise öğrencisi Alara Güler, “TohumBot” adını verdiği “Tarımsal Uygulamalar için Düşük Maliyetli Yarı-Otonom Mobil Robot” adlı projesiyle dünya ikincisi oldu. Alara Güler’in yaklaşık 7 ayda uğraşarak geliştirdiği robot, toprağa tohum ekip üzerini örtüyor.

Üsküdar Amerikan Lisesi 11’nci sınıf öğrencisi Alara Güler, verilen koordinatlara göre toprağı kazan ardından tohum eken ve üzerini kapatan robot üretti. 6 kilo ağırlığında yaklaşık 40 santimetre genişliğindeki TohumBot, küçük ve orta ölçekli insansız bahçe tarımı için tasarlandı. Hedef, işin daha az insan gücü, maliyet ve zamanla yapılması.

Alara Güler’in babası Ayhan Güler, kızının küçük yaşlardan itibaren robotlara ilgi duyduğunu söyledi. Aydınlık’a konuşan Ayhan Güler, “Çok küçük yaşlarda robot yapmak istiyordu. Fırsat doğunca değerlendirdi. Tamamen kişisel ilgi alanı sonucu gelişti. Bu tür projelerin üretildiği programlara dahil oldu” dedi. Alara Güler, gelecekte mekanik, elektronik üzerine eğitimine devam etmeyi hedefliyor.

Projenin danışmanı kimya öğretmeni Talha Kılıç da Aydınlık’a yaptığı açıklamada projenin üzerinde Ağustos ayından bu yana çalıştıklarını söyledi. Kılıç, “Hâlâ geliştirdiğimiz yönleri var. Bir yeri eksik buluyor, geliştiriyoruz. Bilim sonsuz bir devinim, en iyi şekle getirmeye çalışıyoruz. Alara o kadar hakim ki, robotu gözü kapalı söküp takabilir, programını baştan yazabilir. Ben yalnızca sürece danışmanlık yapıyorum. Patent çalışmasını da yapacağız” dedi. Alara Güler, ödül töreninde dünyanın elektronik devlerinden Tayvan’da böyle bir ödül aldığı için çok mutlu olduğunu belirterek, insanlık adına yararlı işler yapmak için bilimsel çalışmalarına devam edeceğini söyledi.

Kaynak: Aydınlık Gazetesi-Özlem Konur Usta

Bu Yazıyı Paylaşın