altinoz.com.tr

Obezite 925 Hastalığa Sebep Oluyor

Güney Avustralya Üniversitesi’nde 337 bin 536 hasta üzerinde yapılan bir araştırma, obezitenin diyabet, kanser ve kalp rahatsızlıklarının da aralarında olduğu 925’ten fazla hastalığa sebep olduğu belirlendi.

Araştırmacılar, genetik verilerden zorlayıcı muayenelere kadar kullandıkları çok sayıda farklı yöntemle vücut kitle indeksinin diyabet, hipertansiyon gibi kronik hastalıkların oluşma riskini artırdığı belirlendi.

Yapılan araştırma, genetik unsurların obeziteyi doğrudan etkilediğini ortaya çıkardı. Obezitenin periferik sinir bozukluklarını, kronik bacak ve ayak ülserlerini ve hatta kangren ve böbrek yetmezliğini tetiklediği belirlenirken, tüm bunların da diyabete bağlı komplikasyonlar olduğunun altı çizildi.

Obezitenin çağın en tehlikeli hastalıklarından olduğunu ifade eden Obezite Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Tufan Ergenç, “Yapılan tüm araştırmaların sonuçları da bize bunu anlatıyor. Bu araştırmada özellikle tedavi sürecinde obeziteye bağlı eş zamanlı hastalık riskini düşürmek ve başta diyabeti kontrol altına alabilmek için kan şekeri değerlerinin çok dikkatlice takip edilmesi gerektiğini ortaya koyuyor” dedi.