altinoz.com.tr

Malî Tatil mi Dediniz?

Mali, resmi adıyla Mali Cumhuriyeti, Batı Afrika’da denize kıyısı olmayan bir ülke. 1.240.000 km²’lik yüz ölçümüyle Afrika’nın sekizinci büyük ülkesi.

Nüfusu 19,1 milyon ve bu nüfusun %65’ini 25 yaş altındakiler oluşturmakta. Başkenti Bamako.

Mali ekonomisi tarım ve madencilik temelli. Altın ülkenin önde gelen doğal kaynaklarından ve Mali Afrika’nın en büyük üçüncü altın üreticisi. Tuz da ihraç ürünlerinden.

Ülkenin deniz seviyesinden yüksekliği ortalama 343 m düzeyinde. Ülkenin en yüksek noktasını Hombori Toldo Dağı oluşturmakta ve dağın zirvesi 1.155 m yükseklikte. Ülkenin en alçak noktası ise 23 m ile Senegal Nehri.

GEZELİM GÖRELİM

Ülkede gezilip görülecek birçok yer bulunmakta.

Mali’nin Kayes ve Koulikoro Bölgelerinde yer alan Boucle du Baoule Ulusal Parkı, 25.330 km²’lik bir alanda kurulan 1982 yıllında milli park ilan edilen önemli bir park. Parkta başta aslan, zürafa, babun, antilop, gergedan, deve kuşu olmak üzere çok sayıda hayvan türü bulunmakta. Bu park, 8 Eylül 1999 tarihinde UNESCO Geçici Dünya Mirası Listesi’nde alınmış. Safari tutkunlarının en çok tercihi parklardan biri.

Bandiagara Kayalıklarını her yıl çok sayıda kişi ziyaret etmekte. Oldukça nefes kesici bir manzarası ve görüntüsü bulunmakta. 150 km uzunluğunda yaklaşık 500 metre yüksekliğinde yer alan bu kayalıklar 1985 Yıllında Unesco tarafında dünya miras listesine alınmış.

Mali’nin Cenne kentinde yer alan Cenne Büyük Cami, 1200’lü yıllarda inşa edilen bir saray iken bugünkü görünümüne 1907 yılında kavuşmuş. Bu cami sadece şehir ve ülke için değil, aynı zamanda Afrika için önemli bir yapı. Sudani-Saheli mimari tarzda inşa edilen bu cami görülmeye değer. Ayrıca bu cami, dünyadaki en büyük kerpiç bina unvanına sahip.

Mali’nin en büyük şehri ve başkenti Bamako’da yer alan Mali Ulusal Müzesi, 1953 yıllında hizmete açılmış. Müzede birçok eser sergilenmekte. Batı Afrika’nın tarihi ve kültürünü merak edenler için oluşturulmuş harika bir müze.

Mali’nin en büyük şehri ve başkenti Bamako’da yer alan Medinakoura Çarşısı, yerel halk tarafından ‘Pembe Pazar’ olarak bilinmekte. Bugüne kadar gördüğünüz hiçbir çarşıya benzemeyen Medinakoura Çarşısının, oldukça hareketli bir yapısı bulunmakta. Birçok eşyanın yapım aşamasına şahit olabilirsiniz. Ayrıca yöreye özgü hediyelik eşya da satın alabilirsiniz. Burada satılan eşyaların bir kısmına hayatınız boyunca görmediğiniz türden.

Mali’nin Mopti Bölgesinde Hombori kasabası yakınlarında yer alan Hombori Dağı, zirvesi yaklaşık 1150 metre yüksekliğiyle ülkenin en yüksek dağı. Bunun yanında flora ve faunasıyla da oldukça popüler bir yer. Buraya tırmanmak için her yıl çok sayıda dağcı bölgeye akın etmekte. Aynı zamanda yaklaşık 2 bin yıl öncesine ait mağara yerleşimleri de bulunmakta.

MALÎ TATİL Mİ?

Ya, siz malî tatil mi demiştiniz. Ben de Mali Tatili diye okuyup Mali Tatili için size yol gösteriyordum.

O dediğiniz Malî Tatil falan bize işlemiyor.

Bak Temmuzun birinci günü geliyor, e-faturaya geçmekle cebelleşen mükelleflerle cebelleşeceğiz biz.

Beyan ve ödemelerin son gününün 26 Temmuz’dan 26 Temmuz’a uzatılmasının sevincini yaşayacağız daha.

Önümüzdeki işlere önümüzdeki günlerde bakacağız artık.

(*) Mali Bilgileri Kaynağı: https://gezilecekyerler.com/