altinoz.com.tr

Banyo Yaparken TRT Bandrolü Ödüyor Olabilirsiniz

Biliyorsunuz TRT adında bizlere zorla beslettirilen bir kurum var. Açılımı Türkiye Radyo Televizyon Kurumu olan, aslında hepimizin  de bir işe yaramadığını çok iyi bildiğimiz, yokluğunu da zerre kadar hissetmeyeceğimiz bu kurum banyonuza kadar girmiş olabilir. Çünkü belli ki ayakta durabilmesi için kullandığımız elektriklerden TRT payı alınması da yetmiyor.

3093 SAYILI KANUN

15/12/1984 tarihli ve 18606 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 3093 sayılı Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu Gelirleri Kanunu ile bu kurumun nerelerden gelir alacağı belirlenmiş. İthal edilen elektronik cihazlardan tutun da kullandığımız elektriğe kadar, televizyon, radyo her yerden bir pay alıyor. Diğerleri diye geçiştirilen cihazlar da var. TRT payı olmasa bütün bu cihazları daha ucuza alacağımızdan da matematik olarak bir şüphemiz yok.

Ama durun. Vergi icat etmekte özel tüketim vergisinin katma değer vergisini alarak zirveye ulaşan ve vergiyi vergilendiren Devletimiz, burada da yeni bir çığır açıyor ve……

2015/7757 SAYILI BAKANLAR KURULU KARARI

09/07/2015 tarih ve 29411 sayılı Resmî Gazete’de 3093 Sayılı Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu Gelirleri Kanunu Uyarınca Radyo, Televizyon, Video ve Birleşik Cihazlar ile Bunların Dışında Kalan Radyo ve Televizyon Yayınlarını Almaya Yarayan Her Türlü Cihazdan Alınacak Bandrol Ücretlerine İlişkin Karar yayımlanıyor.

Karar, alınacak bandrol ücretlerini düzenliyor. Düzenlerken bazı açıklamalarda da bulunuyor ve hangi cihazdan yüzde kaç bandrol ücreti alınacağını da listeliyor. Listeye bir bakıyorsunuz ki, televizyon, radyo, video, müzik setleri, cep telefonu, uydu alıcıları, taşıtlardaki radyolar derken işin içine üzerinde radyo veya televizyon olan diğer cihazlar da giriyor.

Işıldak, saat, kulaklık, fotoğraf makinesi, adımsayar, navigasyon cihazı, koşu bandı, buzdolabı, ev sinema sistemi, bilgisayarlardaki tv ve radyo kartları, kalem ve sıkı durun duşakabinler.

NE ZANNETTİN?

Evet, ne zannettiniz siz şu ölümlü dünyada duşakabinde radyo dinlemeyi? Size mi düştü böyle keyifler yapmak? Parasını sizin kullandığınız radyolu duşakabinden alır, istediği gibi yayın yapar, istediğine borazanlık eder, istediğine ağzına geleni söyler. Size mi soracak? Oranı % 8. Ne o? Üzerinde radyo var. Siz ürünü asıl fiyatından daha pahalı alıyormuşsunuz kimin umurunda? Adı TRT Bandrolü. Soyadı Şırıngayla Kan Alırlar.

Sıhhatler olsun, güle güle kirlenin.