Kredilerde ve Kredi Kartlarında Yapılandırma İmkânı ve Yeni Taksit Sayıları

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu 27 Eylül 2016 tarih ve 29840 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik ve Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik ile krediler ve kredi kartlarıyla ilgili yeni düzenlemeler getirdi. Bu düzenlemeler kredi ve kredi kartı borçlarıyla ilgili ödeme güçlüğü çekenlere yeni bir yapılandırma fırsatı sunuyor.

KREDİLER

Kredilerdeki ilk konu şu: Konut kredilerinde kullandırılan kredi miktarı evin değerinin % 75’ini aşamıyordu. Artık bu oran % 80. Taşıt kredileri hariç olmak üzere, konut teminatlı olarak kullanılan diğer kredilerde de, kullandırılabilecek kredi oranı % 75’ten % 80’e yükseltildi.

Tüketici kredilerindeki vade de 48 aya çıkarıldı. Konut kredilerindeki daha uzun vadelerde ise herhangi bir değişiklik ya da yeni bir kısıtlama yok.

27 Eylül 2016 tarihinden önce kullanılan ihtiyaç kredilerinin borç bakiyeleri, talebiniz halinde en fazla 72 ay ile sınırlı olmak üzere yeniden yapılandırılabilir. Yeniden yapılandırma kapsamında size ilave kredi kullandırılması halinde ilave kullandırılan kredinin vadesi 48 ayı aşamaz.

KREDİ KARTLARI

Kredi kartları ile ilgili de yeni bir düzenleme var ve bu düzenleme de yapılandırma içeriyor. İlgili yönetmeliğe göre, 27 Eylül 2016 tarihi itibariyle kredi kartlarının mevcut borç bakiyeleri kart hamilleri tarafından talep edilmesi durumunda en fazla 72 ay ile sınırlı olmak üzere taksitlendirilebilir. Her aya düşen taksit tutarı ilgili ayın asgari ödeme tutarına eklenir.

KREDİ KARTLARINDA YENİ TAKSİT SAYILARI

Daha önce 9 ayla sınırlandırılan kredi kartı taksit sayılarında da bazı değişiklikler yapıldı. Listeleyecek olursak;

Nakit Avans 12 ay,

Kuyumculuk 4 ay,

Elektronik eşya ve bilgisayar 6 ay,

Havayolları, seyahat acenteleri, taşımacılık, konaklama 9 ay,

Sağlık ve sosyal hizmetler ile ilgili harcamalarda, sağlık ürünü alımlarında 9 ay,

Kulüp ve derneklere yapılan ödemelerde ve vergi ödemelerinde 9 ay,

taksitlendirme yapılabilecek.

Telekomünikasyon(cep telefonu), doğrudan pazarlama ile ilgili harcamalar, yurt dışında yapılan harcamalar ve yemek, gıda, alkollü içecek, akaryakıt, kozmetik, ofis malzemesi ile hediye kart, hediye çeki ve benzeri şekillerde herhangi somut bir mal veya hizmeti içermeyen ürünlerin alımlarında ise taksit yok.

Bununla birlikte halk arasında şirket kartı olarak da bilinen kurumsal kredi kartlarında taksit sayısı 12 ay. Yani siz taksit sayısı 6 ay olarak belirlenen bir bilgisayarı ya da hiç taksit yapılmayan bir cep telefonunu şirket kredi kartıyla 12 ay taksitle alabiliyorsunuz.

YETMEZ AMA EVET

Kredilerdeki yeniden yapılandırmanın sadece ihtiyaç kredileriyle sınırlı tutulup, ticari kredilerin kapsam dışında kalması esnaf ve tüccar adına üzücü olsa da, kredi kartı borçlarındaki tıkanıklığın aşılması bakımından da oldukça yerinde olan yönetmelikler umarım amacına ulaşır. Piyasadaki hareketsizliği kredi kartı taksit sayısını yükselterek aşmaya çalışmak da, lokomotif sektörlerde uzun boylu bir değişiklik olmadığı için bekleneni veremeyebilir.

Bu Yazıyı Paylaşın