KOBİ’lere % 9.90’la Kredi

Bankaların ekonomiyi canlandırmak, vatandaşın ve esnafın hayatını kolaylaştırmak için başlattığı kredi faizlerinde indirim kampanyası tüm hızıyla devam ederken, bir destek de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nden (TOBB) geldi. TOBB, küçük ve orta ölçekli işletmelere düşük faizli kredi sunmak için düğmeye bastı.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, birlik olarak KOBİ’lere yıllık yüzde 10’un altında faiz oranıyla kredi kullandıracaklarının müjdesini verdi. Hisarcıklıoğlu, yıllık yüzde 18’i bulan ticari kredi faizlerinin yüzde 9.90’a kadar ineceğini kaydetti.

Hisarcıklıoğlu, Bahreyn’de düzenlenen ‘TOBB-Körfez İşbirliği Konseyi 2. İş ve Yatırım Forumu’nun ardından bankacılık ve reel sektörün durumunu değerlendirdi.

Türkiye ekonomisine güven

Mayıs ve Haziran aylarında ekonomiden düzelme sinyalleri geldiğini, karşılıksız çeklerde ciddi düşüş yaşandığını belirten Hisarcıklıoğlu, darbe girişimi sonrasında tedirginlik oluştuğunu söyledi.

Türk ekonomisinin tahminlerden çok daha güçlü olduğunun ortaya konulduğunu ifade eden TOBB Başkanı, son 1.5 yılda 2 seçim yapılmasına, bir taraftan PKK ve DEAŞ terör örgütleriyle mücadele edilirken diğer taraftan darbe girişimi olmasına rağmen kamu maliyesinde bir bozulma olmadığına dikkati çekti.

Türkiye’de bankacılık sisteminin güçlü olduğunu, sanayi tesislerinin üretime devam ettiğini dile getiren Hisarcıklıoğlu, ülkede ekonomiye güven olduğunu söyledi.

TOBB ilk DenizBank’la anlaştı

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, bankaların kredi faizlerini indirmeye yönelik adımlarını olumlu bulduklarını söyledi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın uzun zamandır bu yönde talebi olduğuna işaret eden Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti: “KOBİ’lere yıllık yüzde 10’un altında faiz oranıyla kredi kullandırmak için DenizBank ile anlaşmaya vardık. Bazı bankalarla da görüşmelerimiz sürüyor. Yıllık yüzde 18’i bulan ticari kredilerin faizi yüzde 9.90’a kadar inecek. Bunun lansmanını yakın zamanda Başbakanımızla, ekonomi bakanlarımızla, banka müdürleriyle yapmayı planlıyoruz.”

Kaynak: GazeteVatan

Bu Yazıyı Paylaşın