Eti Bakır İşletmeleri, Samsun’a Liman Kurmak İçin Başvuruda Bulundu

Samsun Eti Bakır İşletmeleri, işletme sahasına liman kurmak için hazırladığı ÇED raporunu Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sundu. Tekkeköy’de denizde 14 bin 595 metrekarelik alan doldurularak liman inşa edilecek.

Samsun’un İlkadım ilçesinde Samsunport Limanı, Tekkeköy’de Yeşilyurt ile Toros limanlarına ek olarak yeni bir liman kurulması için çalışma başlatıldı. Eti Bakır firması, yeni liman projesini kurmak için Çevresel Etki Değerlendirme Raporu’nu(ÇED) Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sundu.

Tekkeköy ilçesi, Selyeri mevkiinde denize dolgu yapılarak yapılması planlanan liman projesinde, Toros İskelesi ile Tekkeköy Tersanesi Ana Mendireği arasında kalan kıyı kenar çizgisinin deniz tarafına 1 adet 750 metre uzunluğunda 45 metre eninde kuru yük iskelesi, 550 metre boyunda ve 25 metre eninde akaryakıt iskelesi inşa edilecek. Kuru yük iskelesine blister bakır, konsantre bakır, gübre, konteyner yük, dökme kuru yük, pirit, akaryakıt iskelesine ise amonyak, sülfürik asit, LPG, benzin, mazot yükleri elleçlenmesi yapılması planlanıyor.

PROJE 42 AY SÜRECEK 

Liman projesi kapsamında doldurulması planlanan 14 bin 595 metrekarelik dolgu alanı için yaklaşık 81 bin 100 metreküplük dolgu yapılması planlanıyor. Dolguda kullanılacak malzemenin ÇED Olumlu Belgesi/ÇED Gerekli Değildir Belgesi alınan izinli ruhsatlı malzeme ocaklarından temin edilmesi planlanıyor.

Kıyı kenar çizgisinin gerisindeki alana ise 2 adet liman stok sahası, liman stok sahası sınırları dahilinde 1 adet atık kabul tesis sahası, 1 adet inşaat döneminde çalışacak personelin kullanacağı prefabrik şantiye, açık-kapalı stok sahaları, idari bina, kantar, güvenlik gibi yapıların yapılması planlanıyor.

İskele ve dolgu alanının bulunacağı saha devletin hüküm ve tasarrufu altında bulunduğu belirtilirken, daha önce 2008 yılında imzalanan ön izin sözleşmesinin Milli Emlak Genel Müdürlüğü tarafından yenilenmesi planlanıyor. Projenin inşaat dönemi çalışmalarının yaklaşık 42 ay sürmesi planlanırken,  projenin ekonomik ömrü ise 50 yıl olarak ön görülüyor.

Kaynak: Deniz Haber Ajansı

Bu Yazıyı Paylaşın