Kastamonu İŞGEM’ine Kavuştu

Avrupa Birliği IPA-3 ( Bölgesel Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı) kapsamında desteklenen KOSGEB tarafından yürütülen “Seçili Yörelerde Üç Yeni İŞGEM Kurulması ve Türkiye’deki İŞGEM’ler Arasında Bir Ağ Oluşturulması” Projesi ile, seçilmiş üç yörede girişimcilik gelişiyor. “İşletme Fidanlığı” olarak da adlandıran İŞGEM’ler,  Kastamonu, Malatya, Tokat’ta girişimciliği geliştirerek, İŞGEM’ler arasındaki işbirliğini de sağlayacak.

Kastamonu İŞGEM, yeni girişimcilere ve işletmelere, özellikle ilk yıllarında destek olmayı, iş kurmalarını kolaylaştırmayı, işlerini büyütmelerine yardımcı olarak istihdam sağlamayı hedefliyor.

2012 yılında temeli atılan Kastamonu İŞGEM törenle hizmete açıldı. Açılış töreninde konuşan Kastamonu Valisi Mesut Yıldırım, girişimcileri veya istihdam sağlamak isteyenleri İŞGEM’e beklediklerini söyledi. Yıldırım; uzun uğraşlar neticesinde meyvesini topladıkları nadide bir hizmeti daha Kastamonu’ya kazandırmanın kıvancını yaşadıklarını belirterek, “Temelinde ekonomik kalkınma olmazsa topyekûn bir kalkınmanın olmayacağının farkında olan iktidarımız, kurmuş olduğu tüm hükümetlerde bu gerçekliği asla göz ardı etmemiş ve ekonomiye katkı sağlayabileceği her girişimcinin, her vatandaşın her anlamda önünü açmıştır.” dedi.

“21 milyon liralık fon, Kastamonu’ya aktarıldı”

KOSGEB İl Müdürü Nevzat Erol, Ülke ve Kastamonu ekonomisine katkı sağlamaya devam ettiklerini söyleyerek, şunları kaydetti: “İşletmelerimize verilen destekler sayesinde yaklaşık 21 milyon TL’lik bir fon ilimize aktarılmış olup yaklaşık 800 kişi yeni istihdam edilerek iş imkânı sağlanmıştır. İŞGEM, bir işletme fidanlığı vazifesi görecek olup bünyesinde bulunan 41 işlikte yeni kurulan işletmelerimizin daha sağlıklı ve nitelikli işletmelere dönüşmesi noktasında ihtiyaç duyulan danışmanlık, eğitim ve lojistik hizmetlerini işletmelere sunacaktır.

“Türkiye, Dünya’da büyüyen ekonomiler arasında ilk beşte yer alıyor”

Türkiye’nin dünyada büyüyen ekonomiler arasında ilk beşte yer aldığını vurgulayan AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik ise, “Türkiye son yıllarda ciddi bir ekonomik büyüme içerisinde. Dünya’da gelişme bakımında birinci olduğumuz yıllar oldu, en son açıklanan verilerle birlikte Dünya’da büyüyen ekonomiler arasında ilk beşteyiz. Teşvikler, girişimcilerimizin teşvikleri, hükümetimizin girişimcilerimizi desteklemesiyle bu başarıyı destekledik. Kalkınma ajansları kurarak, KOSGEB Müdürlükleri, küçük ve orta ölçekli işletmelere katkılarda bulundu. Genç girişimcilerimize dersler verdiler, hibe destekleri vererek ekonomiyi canlı tuttular. Kastamonu’da, Türkiye’de gerçekleşen üç projeden bir tanesini alması bizleri de memnun etti” şeklinde konuştu.

“Gelişen Türkiye’de Kastamonu’nun nasibini almasını istiyoruz”

Türkiye’nin son yıllarda büyük gelişme kaydettiğini ve gelişen Türkiye’de Kastamonu’nun nasibini almasını istediklerini aktaran Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş da, İş Geliştirme Merkezlerinin öneminin çok büyük olduğunu belirtti.

Kaynak: Kosgeb

Bu Yazıyı Paylaşın