Kadın Beyni Daha Uzun Süre Genç Kalıyor

En fazla enerji harcayan organımız olan beyin, günde yaklaşık olarak 140 gram glikoz yakıyor. Bu aşağı yukarı 14 yemek kaşığı şekere eşit. Bu enerjinin ne şekilde işlendiği ilerleyen yaşla birlikte değişiyor. Mesela bebeklerde enerjinin önemli bir kısmı beynin gelişimi için harcanırken geriye kalanlar gündelik hareketler ve düşünme için ayrılıyor. Bu enerji dağılımı yaşla birlikte değişiyor. Gençlerde ve genç yetişkinlerde hala önemli bir kısım olgunlaşma süreçlerinde kullanılırken, altmış yaş ve üzeri kişilerde bu süreçlere enerjinin çok küçük bir kısmı akıyor. Ayrıca beyin metabolizmasının ne kadar hızlı yaşlandığı cinsiyete göre de değişiyor. Washington Üniversitesi, Tıp Okulu’nda Manu S. Goyal tarafından elde edilen sonuçlar için, yaşları 20 ila 82 arasında değişen 205 kadın ve erkeğin tomografisi çekilmiş.

PET (Pozitron emisyon tomografisi) görüntülerinde özellikle de beynin ne de kadar şeker ve oksijen harcadığı izlenebiliyor ve buradan yola çıkarak ne kadar enerji harcandığı, hangi metabolizma süreçlerin daha etkin oldukları öğrenilebiliyor. Özel öğrenme algoritmasıyla yapılan hesaplara göre kadın beyinleri kendi yaşlarından ortalama olarak 3,8 yıl daha gençken, erkeklerde bu oran sadece 2,4 yıl.

Kadınlardaki göreceli olarak genç olan beyin metabolizması her yaş grubu için geçerli ve yirmili yaşlardaki kadınlarda bile görülmekte. “Aslında erkek beyni daha çabuk yaşlanmıyor, erkekler yetişkinlik yaşına 3 yıl daha yaşlı bir beyinle başlıyorlar” diyor araştırmacılar. Kadınlardaki genç beyin avantajından cinsellik hormonları sorumlu olabilir. Çünkü farelerle gerçekleştirilen deneylerden, östrojenin sinir bağlantılarını tetiklediği bilinmektedir.

“Kadın ve erkek beyni arasındaki farkın tam olarak ne anlama geldiği kesin olarak değerlendirilemiyorsa da sonuçlar, yaşlı kadınları bellek ve düşünce gerektiren görevleri aynı yaştaki erkeklere kıyasla daha iyi yerine getirdiklerini açıklayabilir” diyor uzmanlar. Ve bu konu şu sıralar uzun vadeli bir çalışmayla araştırılıyor.

Bu Yazıyı Paylaşın