tarafından eklendi tarafından eklendi
altinoz.com.tr

İnebolu’nun Trilyonları Eğitim İçin İlçe Dışında Harcanıyor

Eğitimde nereden nereye geldik farkında mısınız? Ya da şöyle diyelim: Hep konuştuğumuz internetten alışveriş yapmayı, sağlık hizmeti almak için Kastamonu’ya gitmeyi bir kenara bırakalım da, eğitim için 1 yılda ne kadar bir parayı İnebolu’da kazanıp, dışarılara vermek zorunda kalıyoruz?

Bir düşünün şimdi. Yakın çevrenizden bir önceki nesli ya da abilerinizi, ablalarınızı düşünün. İnebolu Lisesi’nden mezun oluyorlardı ve üniversiteyi kazanıp diğer şehirlere gidiyorlardı. Benim amca kızlarım, yenge kızlarım hep böyle. Siz de sayabilirsiniz kendi ailelerinizden bir sürü örnek öyle değil mi?

Bu örnekler ne ilkokul, ne ortaokul, ne de lise hayatlarını büyük şehirlerde geçirerek üniversite kazanmadılar. İnebolu’da okudular. Mesele sadece İnebolu’da okumaları da değil aslında. Asıl mesele bütün bu okuma süreci boyunca, üniversiteye kadar, annelerimizin, babalarımızın İnebolu’da kazandıkları paraların ceplerinde kalması ve aynı zamanda İnebolu ekonomisinin de dışına çıkmaması.

İşte internet, sağlık, şu bu derken, dışarıya milyarlarca, belki de trilyonlarca lira akıtmak zorunda kaldığımız başka bir alan daha. Üstelik gerekli olduğu kadar gereksiz yere de. Çünkü Devlet okullarının yanı sıra özel okul tercihleri de giderek artıyor. İlkokul, ortaokul ve lise düzeyinde gerekliliği ayrı bir tartışma konusu.

Evet, aileler haklı. Herkes istiyor ki hiç olmazsa yeni nesil daha iyi bir eğitim alsın. Evet, okullar haklı. İyi öğrenci ilçe dışına yönelirse, iyi eğitim düzeyi nasıl yakalansın? Yani İnebolu bir kısır döngünün ortasındadır eğitim bakımından. Tabii bugün ilgi gören okulları ilçeye kazandıramayanları hesaba katmazsak. Okul yapmanın yol yapmaktan önemli olduğunu hiç düşünmezsek.

Öğrenci dışarıya gittiği müddetçe eğitim düzeyi yükselmeyecek, eğitim düzeyi yükselmedikçe öğrenci dışarı gitmeye devam edecek. Anneler babalar da İnebolu’da kazandıklarını diğer il ve ilçeleri kalkındırmak için oralara göndermeye devam edecekler.

Şimdi hazır 2017-2018 Eğitim ve Öğretim Yılı da bugün açılmışken, şöyle bir düşünün bakalım, İnebolu 1 yıl içinde ne kadarlık bir meblağı kendi ekonomisinin dışına çıkarıyor eğitim için?

Bu yıl uyarıda geç kaldık ama, en azından önümüzdeki yıl yararlanılabilecek bir teşviği de burada yazmakta fayda var:

Milli Eğitim Bakanlığı, özel okullarda öğrenim görecek öğrenciler için eğitim ve öğretim desteği veriyor. Bakanlığın, 2017-2018 Eğitim ve Öğretim Yılı için 5580 Sayılı Kanun Kapsamındaki Özel Okullarda Öğrenim Gören/Görecek Öğrenciler İçin Verilecek Eğitim ve Öğretim Desteği Uygulama e-Kılavuzu’na göz atılabilir. En azından önümüzdeki yıl için fikir sahibi olabilirsiniz.