İnebolu Merkezinde Ayı ile Karşılaşırsanız Ne Yapmalısınız?

Biliyorsunuz biz aslında uzun süredir mahalleleri, cadde ve sokakları, çocuk parklarını, kaldırımları, okul bahçelerini, dükkân önlerini ve aklınıza gelebilecek her türlü yaşam alanını işgal eden köpeklerin ortalıktan toparlanmasını bekliyoruz.

Tabiî bu işlerin umursandığı yok ilçemizde. Herkesin kendi toplanma alanında bir sorun yoksa ilçede de bir sorun yok sayılıyor epeydir.

Şimdi yaşlısından gencine onlarca saldırıya rağmen köpek sorununu halledemeyen ilçemizin yeni sorunu, ayıların merkez mahallelere inmesi.

Önce yakın köyler, sonra dış mahalleler derken, konu Avara ve birbirine bağlı olarak Cünürye ve Boyran Mahallelerine kadar uzandı. Son olarak bir ayı ve yavrusunun Boyranaltı Sahiline kadar indiğini sosyal medyadan izlemişsinizdir.

28 Temmuz 2023 tarih ve mükerrer 32262 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 2023-2024 Av Dönemi Merkez Av Komisyonu Kararı‘na göre bölgemizde ayı avı ile ilgili bir yasak olmadığını, sadece keklik avlama ile ilgili bir yasak olduğunu belirterek konuya girelim.

BU İŞ NEREDEN ÇIKTI?

Aslında ayıların merkez mahallelere kadar gelmesinin ana sebebini hepimiz biliyoruz.

Orman kesimi.

İlçe için iyi bir geçim kaynağı haline gelen orman kesiminin yıllardır devam etmesi ve bu kesimlerle ormandaki meyve ağaçlarının da yok edilmiş olması, bunlarla beslenen ayıların aç kalmasına yol açtı ve ayılar yaşam alanlarını bir kademe aşağıya doğru çektiler. Sonra bir kademe, bir kademe daha derken biz de kademe kademe yerleşimi yukarıya doğru aldığımız için ilçe sınırlarında karşılaştık.

Tabiî bütün bunları o günlerde söyleyenleri umursayan olmamıştı hatırlıyorsunuz değil mi?

Ama zannediyorsanız ki bu işin sonu gelir, eğer önlem alınmazsa bilin ki gelmez. Ayı ve yaban domuzu derken bir bakmışsınız ki tilkiler ve çakallar çöplerinizi karıştırıyor.

Eh, İnebolu’da herhangi bir konuda herhangi bir önlemin alınması da aylar hatta yıllar sürdüğüne göre, o zaman Milattan Sonra 2023 yılında İnebolu merkezinde ayı ile karşılaşırsanız ne yapmanız gerektiğini öğrenmenizde de fayda var.

Yoksa İl veya İlçe Av Komisyonu toplanacak da kararlar alacak da o kararlara izin verilecek de. Uzun iş. Biliyorsunuz durumu.

BOYRAN’DA AYI İLE KARŞILAŞTIK, NE YAPMALIYIZ?

Aslında işin en doğrusu Boyran’da ayı ile karşılaşmamak. Hatta asıl bilmeniz gereken ne yapmamanız gerektiği.

Önce şunu bilmelisiniz ki sakın yanında yavrusu olan bir ayının yavrusuna “Ay ne sevimli” diye ilgi ve şefkat göstermeye kalkmayın.

Mümkün mertebe göz göze gelmemeye gayret edin.

Bakın burası çok önemli, koşarak kaçmaya kalkmayın. Ağır ve hantal zannettiğiniz ayılar saatte 60 km hıza kadar çıkabilirler ve sizden hızlıdırlar. O yüzden sakince yürüyerek aksi istikamete doğru yürüyün. Yürürken ayıyı gözlemeye çalışın, bir yandan da 3 Kulhuvallah 1 Elham okumanızda da fayda var. Bu sizi sakinleştirecektir.

Girebileceğiniz kapalı bir alan bulmaya çalışın. Oralarda açık A101, BİM, MİGROS ya da ŞOK varsa, ki mutlaka vardır, bulunmaz bir nimet sizin açınızdan. Ama ne demiştik, sakın koşmayın. Ayı da en az sizin kadar tedirgin ve bu koşu her an onu kendisini korumaya yöneltebilir.

AYI 100 METREDE

Ayılar meraklıdır. Ayağa kalkıp havayı koklayan bir ayı bunu meraktan yapıyordur ve sizi merak ediyordur. Önünden çekilmenize rağmen size yaklaşıyorsa işler sarpa sarıyordur ama sakin olun.

AYI 75 METREDE

Ayıların görüşü zayıftır. Bu yüzden sizi görme amaçlı yaklaşmaya çalışması muhtemeldir. O yaklaşınca siz de onu daha iyi görürsünüz. Eğer ayı dişlerini gösterip bağırıyorsa ve kulaklarını geriye atmışsa saldırı kaçınılmaz hale gelmiş olabilir ama sakin olun.

AYI 50 METREDE

Bu noktada montunuzu sanki gövdenizin bir parçası gibi havaya kaldırıp ayıyı, kendinizin daha büyük ve güçlü olduğuna ikna etmeyi deneyebilirsiniz. Gürültü çıkarabilirsiniz. Sizi kendisinden daha tehlikeli ve vahşi bulursa ne ala. Bulmazsa sıkıntı büyük ama sakin olun.

AYI 25 METREDE

Eğer yanınızda biber gazınız varsa bunu kullanıma hazır hale getirip hızlı bir hamle ile kullanmanızda fayda var. Rüzgârın yönünü hesap etmeniz gerektiğini herhalde hatırlatmaya gerek yoktur. Biber gazı kullanmanız en kötü ihtimalle size zaman kazandıracaktır zaman kazandıracaktır. Sakin olmanız gerektiğini söylemiş miydim?

AYI 10 METREDE

Ayı biber gazını da atlattıysa kelime-i şehadet getirmekten önce yapacak son bir şey kaldı: Yüzükoyun yere yatın. Ellerinizi başınızın üzerinde ya da ensenizde kenetleyin. Böylelikle boynunuzu, kulaklarınızı ve kafanızı korumuş olursunuz. Bacaklarınızı mümkün olduğunca açın. Bacaklarınızı açmanız ayının sizi kolayca döndürmesini engelleyecektir. Sizinle bu esnada oynayabilir. Uzun pençeleri ile sizi hırpalayabilir. Ne olduğunuzu anlamak için ısırabilir. Paniğe kapılmayın, sabırla ve metanetle sessiz ve hareketsiz bir biçimde ilgisini kaybetmesini bekleyin. Sakin olun.

İŞE YARAMADI MI?

Bütün bunlar bir işe yaramadıysa inanın çok üzgünüz. Cenazenize iştirak edeceğiz.

YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR

Bütün bunlar genel olarak toparlayabildiklerim.

Bundan daha iyi tavsiyeleri, ayıyla karşılaşan ve bu durumdan sıyrılanlardan alabilirsiniz.

Böylelikle milattan sonra 2023 yılında evinizin önünde vahşi hayvan saldırısından da kurtulmuş olursunuz.

Bir de bu kadar lafı gereksiz kılan şöyle bir şey var ama bence denemeye kalkmayın. 🙂

Bu Yazıyı Paylaşın