tarafından eklendi tarafından eklendi
altinoz.com.tr

Kış Lastiklerinizi Unutmayın

Havalar sıcak gidiyor. Pastırma yazı kendini gösteriyor.

Bir yandan da hayat giderek pahalı hale geliyor ama ne yazık ki ne havaların sıcak olması ne de hayat pahalılığı yasal yükümlülükleri ortadan kaldırmıyor.

Yaklaşık 3 hafta sonra, 1 Aralık ile izleyen 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği takma zorunluluğu başlıyor.

Konuyu hatırlatmakta ve özetlemekte fayda var:

KIŞ LASTİĞİNİ ZORUNLU KILAN MEVZUAT

Karayolları Trafik Kanunu’nun “Kış Lastiği Zorunluluğu” başlıklı 65/A maddesi ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın “Kış Lastiği Kullanma Zorunluluğu ile İlgili Usul ve Esaslar Hakkında Tebliğ“i, kış lastiğini belirli araçlarda zorunlu kılıyor.

HANGİ ARAÇLARDA ZORUNLU?

Eşya ve yolcu taşımak amacıyla karayollarında seyreden motorlu araçlar ile yabancı plakalı araçlar kış lastiği kullanmak zorundalar.

HANGİ LASTİKLERDE ZORUNLU?

Kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrik dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin; kamyonet, minibüs ve otomobillerin tüm lastiklerinin; ayrıca seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin kış lastiği olması zorunlu.

Sadece buzlu zeminlerde kullanılan çivili lastikler de kış lastiği olarak kabul ediliyor.

Aracınızda patinaj zinciri bulunması ya da kullanılıyor olması kış lastiği zorunluluğunuzu ortadan kaldırmıyor.

KIŞ LASTİĞİ DİŞ DERİNLİĞİ

Diyelim ki kış lastiğiniz var. Yine de kış lastiklerinizi taktırmadan önce diş derinliğini kontrol ettirin. Çünkü kamyon, çekici, tanker ve otobüslerde diş derinliği 4 mm.’den kamyonet, minibüs ve otomobillerde ise 1,6 mm.’den az ise aslında kış lastiğiniz yok. Bu ölçümü lastik sırtının ortasına en yakın dişlerden yapmalısınız.

HANGİ ARAÇLARDA ZORUNLU DEĞİL?

Lastik tekerlekli traktörler, iki ve üç tekerlekli taşıtlar, römork ve yarı römorklar ile Türk Silahlı Kuvvetlerine ait taşıtlar ve bunların römorkları kapsam dışında.

HANGİ TARİH ARALIĞINDA TAKILACAK?

1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği takmak zorunlu. Ancak il sınırları içerisinde geçerli olmak üzere, yerel sıcaklıklar dikkate alınarak valilikler bu tarihlerde değişiklik yapabilir. Öncesinde ve/veya sonrasında 1’er ay arttırabilir.

DENETLEME KİMDE?

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın yetkilendirdiği personeller, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Ticaret Bakanlığı’nın sınır kapılarındaki birimleri ile Belediyelerin denetim birimleri, kış lastiği denetimi yapabilirler.

ELBETTE CEZASI VAR

Kış lastiği kullanması zorunlu olduğu halde kullanmayanlara idari para cezası uygulanıyor. Bununla birlikte araçların lastiklerini uygun hale getirebilecekleri en yakın yerleşim birimine kadar gitmelerine de izin veriliyor.

Konuyu toparladıysak, kış lastiği uygulamasına uymanın sadece kendimizi değil, trafikte karşımızdaki insanları da korumayla ilgili olduğunu asla unutmayalım.