altinoz.com.tr

İklim Değişikliği Aptallaştırıyor

Yükselen karbondioksit (CO2) emisyonlarının dünya çapındaki çalışanların beyin gücünde düşüşe neden olabileceğini ortaya koyan yeni bir araştırma yayımlandı.

Londra Üniversitesi Akademisi akademisyenleri tarafından yürütülen çalışma, atmosferdeki yüksek sera gazı miktarının bellek, konsantrasyon ve karar verme yeteneklerimizi etkileyebileceğini ileri sürdü.

Düzgün havalandırılmayan işyerlerinde artan CO2’nin, çalışanların halsizleşmesine ve görevleri daha az başarıyla yerine getirebilmelerine neden olduğu biliniyor.

Araştırmacılara göre, iklim değişikliği zihinsel bozulmayı önümüzdeki yıllarda çok daha yaygın bir sorun haline getirebilir.

Bulguların, “insanlarda bilişsel performansın artan CO2 seviyeleriyle azaldığını” gösterdiğini söyleyen araştırmacılar şu ifadeleri kullandı:

“21. yüzyılın sonuna kadar atmosferdeki CO2 yoğunluğunun artma olasılığı göz önüne alındığında, insan kaynaklı CO2 emisyonlarının bilişsel performans üzerindeki doğrudan etkileri kaçınılmaz olabilir.”

Bulguları Building Service Engineering adlı bilimsel yayında yer alan Londra Üniversitesi Akademisi Enerji Enstitüsü araştırmacıları, etkinin en aza indirilmesi girişimlerinin, binalar ve ulaşım sistemlerindeki havalandırma sistemlerinin tasarlanma şeklini değiştirebileceğini söyledi.

Artan CO2 ve insan bilişsel performansı üzerine yapılan araştırmaların henüz başlangıç aşamasında olduğunu açıklayan ekip, potansiyel sorunun “küresel doğası” gereği daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulduğunu söyledi.