Gıda Perakendecileri ‘Günah Keçisi’ Olarak Gösterilmekten Rahatsız

Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) tarafından 9 Ekim 2018’de beşincisi düzenlenecek olan ve bu yılki teması “Yeni Perakende” olarak belirlenen “Ortak Gelişim Kongresi” öncesinde, gıda perakendesine yön veren profesyoneller bir araya geldi. GPD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Songör’ün ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya GPD Yönetim Kurulu Üyeleri de katılım gösterdi.

Toplantıda, sektörün gündemindeki sıcak konulara değinen GPD Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Songör; “İçinde bulunduğumuz ekonomik durumda, bizler kendi gücümüzle finansman desteği sağlamaya çalışırken, tedarik zincirimizin de sekteye uğramaması gerekiyor. Tedarikte zorluk çekmememiz, stoklarımızı iyi yönetebilmemiz ve üretim maliyetlerinin de kontrol altında kalması sayesinde tüketicimize de fiyat artışı yansıması en az düzeyde kalacaktır.” dedi.

Perakendecilerin, üretim sektörü ile son tüketiciler arasında bir dağıtım ve köprü görevi üstlendiğini vurgulayan Songör, “Tedarikçimizin önünü kesmeden, ürün ve hizmetleri hijyenik ortamda ve en iyi fiyatla tüketiciye ulaştırma görevimizde daima tüketicimizin tarafında olduğumuzun altını çizmek isterim.” dedi.

Songör: “Gıda fiyatlarındaki artışlar sürekli biz perakendecilere mal ediliyor.”

Özellikle modern perakende sektörünün enflasyonu önleyen, tüketiciye daha çok ödeme yöntemi alternatifi ve ürün çeşitliliği sunan ve tüketici haklarını koruyan bir yapısı olduğunu vurgulayan Songör, “Tedarik zincirimizden gelen fiyat dalgalanmalarını tüketicimize en az düzeyde yansıtmak için kendi finansman kaynaklarımızı zorluyoruz. Ölçeğimizi kullanarak sağladığımız fiyat avantajıyla da son fiyatlarımızı dengelemeye çalışıyoruz. Ancak buna rağmen gıda fiyatlarındaki artışlar sürekli biz perakendecilere mal ediliyor. Yeni düzenlemelerle birlikte satış etiketlerinde ürünlerin alış fiyatlarını ve dolayısıyla bazı kalemlerde aslında zarar ettiğimizi göstermemize rağmen bu durumla baş etmeye çalışmaktan, kendi asıl işlerimize yoğunlaşamadığımız zamanlar oluyor.” dedi.

Aykaç: “Asgari ücret desteği sürmeli”

GPD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç da sektörün istihdama olan sürekli katkısının altını çizerek; “Devletimizin verdiği asgari ücret desteğinin sürmesi ve kalıcı hale gelmesi, perakendenin istihdama olan katkısının artarak büyümesini sağlayacaktır.” dedi.

Tort: “Büyük şehirlere göçü tersine çeviriyoruz”

GPD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Migros Ticaret A.Ş. İcra Başkanı Özgür Tort ise konuşmasında, perakende sektörünün, sağladığı istihdam, bulunduğu şehirlere getirdiği ekonomik canlılık ve üreticiye yaptığı katkılarla ekonominin en büyük destekçisi olduğunu ifade etti. Kooperatiflere ve çiftçilere sundukları ürün alımı garantisi ile büyük şehirlere göçü tersine çevirdiklerini söyleyen Tort; “Perakende yöresel kalkınmanın lokomotifi” şeklinde konuştu.

Kaynak: yasamicingida.com

Bu Yazıyı Paylaşın