Bağ-Kur Borçlarınızı Sildirin

Neredeyse 15 yıldır söyleye söyleye dilimizde tüy bitiren şey nihayet gerçekleşti. Her geçen gün artan ve tahsili de ödemesi de imkânsız hale gelen Bağ-Kur borçları, hizmetlerin de silinmesi karşılığında buharlaşıyor.

6645 sayılı kanunun ilgili hükümlerine göre, Bağ-Kur’a 30.04.2015 tarihi itibariyle 12 ay ve daha fazla borcu olan esnaf ve sanatkârlar, tüccarlar, tarım ve çiftçi Bağ-Kurluları bu borçlarının tamamını, hizmet sürelerinin borçlarını kapsayan bölümünü de sildirerek buzdolabına kaldırtabiliyorlar.

NEDEN BUZDOLABI?

Bu borç ve hizmet buzdolabına kaldırılıyor, çünkü ileride sigortalının eline para geçerse, hesap edilen primi ödeyip silinen hizmet süresini tekrar hizmetlerine dahil edebiliyor. Ancak sigortalıların büyük kısmının zaten yaşı bekleme problemi yaşadığı bir ortamda buna gerek duyulur mu bilemiyorum.

NE YAPILACAK?

Mevcut sigortalılığınız başvurunuz üzerine 30.04.2015 tarihi itibariyle durdurulacak ve 01.05.2015 tarihinden itibaren yeniden başlangıç tesciliniz yapılacak. Başvurunuzla ilgili herhangi bir son tarih yok aslında. Başvurmasanız da ilgili birim bu işlemi gerçekleştirecek, ama burası Türkiye, işi oluruna bırakmayıp takip etmekte fayda var.

YAPILANDIRILAN BORÇLARIN DURUMU

Biliyorsunuz daha önceden aslında hiç bir işe yaramayan, gecikme zammını silip, üzerine bir takım katsayılar ekleyerek yine aynı yere döndürülen ve 3.taksitte patlayan yapılandırmalara başvuranlar vardı. Kanunun en iyi yanlarından biri de bu oldu ve yapılandırılan borçlar da bu kanundan istifade etti. Yani yapılandırma bozulacak ve borcun da hizmetin borcu kapsayan bölümü de silinecek.

12 ÖNEMLİ

Bütün bunların yapılabilmesi için tek bir şart var: Borcunuz en az 12 ay olacak. 12 ayın altındaki borçlara bu kanunun uygulanması mümkün değil. Bağ-Kur’un bu kampanya niteliğindeki imkânından yararlanmak bir çok kişiye yeni bir başlangıç yapma şansı sunacağı gibi, esnafı milyarlarca liralık borçtan da kurtaracak. Üstelik ertesi gün sağlık hizmetlerinden yararlanıyor olmak da cabası.

BORÇ SİLME BAŞLADI

Kanundan haberi olanlar, borçlarını İnebolu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne giderek sildirmeye başladılar. Aşağıdaki formu doldurun, hem borçtan kurtulun hem de Sosyal Güvenlik Merkezi’nin yeni binasını görmüş olun.

ek-1-Bagkur-Yapilandirma-Iptali-ve-Bagkur-Prim-Borclari-Silme-Dilekcesi

Bu Yazıyı Paylaşın