Yatırımcılara Hibe Çağrısı

TKDK İl Koordinatörü Ahmet Kuyulu, Kastamonu ekonomisine katkılarının sürdüğünü, bugüne kadar IPARD-I kapsamında, faydalanıcı katkılarıyla birlikte toplamda 97 Milyon lirayı bulan 223 yatırım için kendileri tarafından ilimizdeki yatırımcılara sağlanan toplam hibe tutarının 46,5 Milyon TL olarak gerçekleştiğini açıkladı.

Hibeden yararlanmak isteyenlere davet

Kuyulu, ikinci çağrı ilanına çıktıkları IPARD II Programı  başvurularının 6 Eylül 2017 tarihinden itibaren, kabul edilmeye başlanacağını belirtti ve “Yatırımlar sayesinde ilimizin ekonomisine de önemli katkılar sağlanmaktadır. Bu nedenle hibelerden yararlanmak isteyen bütün vatandaşlarımızı TKDK Kastamonu İl Koordinatörlüğüne bekliyoruz” dedi.
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Kastamonu İl Koordinatörü Ahmet Kuyulu, Kastamonu ekonomisine katkılarının sürdüğünü, bugüne kadar IPARD-I Programını kapsamında, faydalanıcı katkılarıyla birlikte toplamda 97 Milyon lirayı bulan 223 adet yatırım için Kastamonu TKDK tarafından ilimizdeki yatırımcılara sağlanan toplam hibe tutarının 46,5 Milyon TL olarak gerçekleştiğini açıkladı.

Ahmet Kuyulu, çalışmaları hakkında şu bilgileri verdi:

“TKDK Yatırımları IPARD-II Destekleriyle Hayata Geçiyor”

“IPARD-II Programında Kurumumuza sunulan ve sözleşme için gerekli kriterleri sağlayan 6 süt hayvancılığı, 6 besi hayvancılığı, 3 et tavukçuluğu, 1 süt işleme, 1 sarımsak işleme, 27 adet tıbbi aromatik bitkiler ve süs bitkileri yetiştiriciliği, 1 arıcılık, 1 konaklama, 1 makine parkı ve 1 yenilenebilir enerji olmak üzere toplam 48 proje ile sözleşme imzalanmıştır ve faydalanıcılarımız yatırımlarını hayata geçirmeye başlamıştır. Bu projeler içerisindeki Şenpazar ilçesindeki güneş enerjisinden elektrik üretimi projesi IPARD-II ile birlikte desteklenmeye başlanan 302-7 Yenilenebilir Enerji Yatırımları tedbiri kapsamında desteklenen ilk projedir ve Kastamonu için yeni bir alanın kapısını açmaktadır. İmzalanan sözleşmelerin toplam yatırım tutarı yaklaşık 34,8 milyon TL olup bu tutarın 20,2 milyon TL’si yatırım sonunda hibe olarak faydalanıcılara aktarılacaktır.

“IPARD-II 2. Çağrı Süreci Devam Ediyor”

“Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu 12 Haziran 2017 tarihinde IPARD II Programı İkinci Başvuru Çağrı İlanına çıkmış bulunmaktadır. 2. çağrı ilanı kapsamında sadece “Tarım ve Balıkçılık Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması ile İlgili Fiziki Varlıklara Yönelik Yatırımlar” tedbiri kapsamında başvurular kabul edilecektir. Tedbir kapsamında süt toplama merkezleri, yoğurt, peynir, dondurma benzeri ürünler elde eden süt işleme tesisleri; büyükbaş, küçükbaş ve kanatlı hayvanlar için kesimhane, parçalama tesisleri, salam, sucuk, sosis gibi kırmızı ve beyaz et işleme tesisleri; balık, yumuşakça ve kabuklu gibi su ürünleri işleme tesisleri; meyve ve sebzelerin depolanması, tasnif edilmesi, işlenmesi ve paketlenmesi, soğuk hava depoları gibi meyve sebze işleme tesisleri desteklenecektir ve toplam destek bütçesi 122 milyon 177 bin Avro olacaktır.”

Başvurular 6 Eylül’den İtibaren Alınacak

İl Koordinatörü Ahmet Kuyulu başvuruların 6 Eylül 2017 tarihinden itibaren, İl Koordinatörlüğünde kabul edilmeye başlanacağını, Online Proje Başvuru Sisteminin 26 Eylül 2017 tarihi saat 21:00’da kapatılacağını, başvuruların son teslim tarihinin 28 Eylül 2017, saat 18:00 olduğunu ve son teslim tarihinden sonra yapılacak başvuruların kabul edilmeyeceğini de açıkladı.

Kuyulu ayrıca, destekler hakkında ayrıntılı bilgi almak isteyenlerin İl Koordinatörlüğü’ne gelerek yüz yüze veya 0366 214 0109 numaralı telefondan bilgi alabileceğini belirtti.

Yatırımların hızla devam ettiğini vurgulayan TKDK İl Koordinatörü Kuyulu, “ IPARD-I Programı kapsamında yatırımcılarımıza verdiğimiz hibe destekleri ile birçok proje hayata geçmiştir ve IPARD-II programı ile de devam edecektir. Yatırımlar sayesinde ilimizin ekonomisine de önemli katkılar sağlanmaktadır. Bu nedenle hibelerden yararlanmak isteyen bütün vatandaşlarımızı TKDK Kastamonu İl Koordinatörlüğüne bekliyoruz” dedi.

Kaynak: Kastamonu Gazetesi

Bu Yazıyı Paylaşın