Yağ Yakan İlaç, Hayvanlar Üstünde Başarılı Oldu

Yeni ve ilginç bir obezite ilacı fareler üzerinde yapılan çalışmalarda heyecan verici sonuçlar ortaya çıkardı. İlaç, acı kırmızı biberlere (Şili biberi) o yakıcı tadı veren bileşenden yapılıyor. Wyoming Üniversitesi Eczacılık Bölümünden araştırmacılar kapsaisin adı verilen ve kırmızı biberlere acılık veren kimyasal bileşenin yağ hücrelerinde belirli enerji yakım algılayıcılarını tetikleyebildiğini gördü. TRPV1 adlı algılayıcılar yağ hücrelerinde yüksek miktarlarda bulunuyor ve bu hücrelerin enerjiyi depolamak yerine yakmalarını sağlayabiliyor.

Ancak kapsaisini konsantre halde uygulamak etkili bir anti-obezite tedavisi sunmuyor. Bu yüzden araştırmacılar bileşeni düzenleyerek Metabocin adlı bir ilaç geliştirdi. Yeni ilaç kapsaisinin daha yavaş ve kontrollü bir şekilde vücuda salınmasını sağlayarak bileşenin biyo-yararlanımını artırıyor, ayrıca istenmeyen yan etkileri ve zehirliliği azaltıyor.

Hayvanlarda etkili oldu

Hayvanlar üzerinde yapılan ilk çalışmalar ilacın kilo kaybında etkili olduğunu, insülin hassasiyetini geliştirdiğini ve kahverengi yağın termojenezini tetiklediğini gösterdi. En son yapılan deneyler ilacın uzun süreli kullanımının güvenliğini inceledi. Sekiz ay boyunca devam eden tedavinin ardından fare modellerinde güvenliği tehdit edecek herhangi bir yan etkiye rastlanmadı ve kilo kaybının tedavi boyunca devam ettiği gözlendi.

Araştırmanın yöneticisi Baskaran Thyagarajan “Farelerde güvenli olduğu ve bünyenin ilacı kaldırabildiği görüldü. Metabocin’i etkili bir anti-obezite tedavisi olarak geliştirmek, obeziteyle mücadele eden insanlara yardımcı olmak için güçlü bir strateji olarak umut vadediyor.” diyor.

Biber yiyerek olmaz

Ama haberi okuyunca hemen gidip mutfaktaki acı sosu kafanıza dikmeyin. Thygarajan bu klinik olarak önemli etkilerin çok fazla acı yiyecek yiyerek elde edilemeyeceğini söylüyor. Araştırmacı “Acı biber yemek belki faydalı olabilir ancak gerekli dozda kapsaisini biber yiyerek almak mümkün değil. Farklı biberlerde farklı miktarda kapsaisin bulunuyor.” diyor.

Sonraki aşamada araştırma ilacın insanlar üzerinde güvenliğini ve etkinliğini test edecek. Ekip şu anda bu klinik testleri gerçekleştirmek ve yeni kapsaisin tedavilerini bölgesel obezite tedavisinde kullanabilmenin yollarını araştırmak için fon arıyor. Bir proje kapsaisinin enjekte edilerek kullanılabileceği bir ilaç türü üzerinde duruyor. Böylece belirli bir bölgede yağ yakımı sağlanabilir.

Araştırma her yıl düzenlenen Society for the Study of Ingestive Behavior toplantısının bu yılki buluşmasında sunulacak.

Kaynak: dunyahalleri.com-Semih Sönmez

Bu Yazıyı Paylaşın