Vali Karadeniz’den AR-GE Uyarısı

Vali Yaşar Karadeniz, AR-GE ve Tasarım Merkezi Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısında konunun Kastamonu açısından da önem taşıdığına işaret etti ve “Kastamonu olarak bizim de bu alanda yer almamız lazım. Burada açılacak AR-GE ve tasarım merkezleri, Kastamonu’daki üretimin ve bu üretim içerisindeki katma değer oranının yükselmesi açısından önemli ” dedi.

AR-GE ve Tasarım Merkezi Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı yapıldı.

Organize Sanayi Bölge Müdürlüğü Toplantı Salonunda Vali Yaşar Karadeniz başkanlığında yapılan toplantıda, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı AR-GE ve Tasarım Merkezleri Daire Başkanı Fatih Kemal Öztürk, AR-GE ve Tasarım Merkezi olmanın avantajlarınI anlattı.

Karadeniz konu hakkında yaptığı değerlendirmede, rekabetin arttığını belirtti.

Farklı ürünlerin daha ucuza üretilmediği sürece rekabet etmenin zor olduğunu aktaran Karadeniz şunları söyledi:

“Dolayısıyla AR-GE ve teknolojik tasarımlar önemli ve bunlar katma değeri yüksek alanlar, bir başka deyişle bilgi çağı dediğimiz dönemde aslında bilgiye yapılan yatırımlar. Mutlaka ve mutlaka Kastamonu olarak bizim de bu alanda yer almamız lazım. Büyük firmalardan ilimiz dışında AR-GE merkezleri ve tasarım merkezleri olanlar olabilir ama onun doğrudan buradaki fabrikaya etkisi var ancak Kastamonu’ya doğrudan bir etkisi görünmüyor. Burada açılacak AR-GE ve tasarım merkezleri, Kastamonu’daki üretimin ve bu üretim içerisindeki katma değer oranının yükselmesi açısından önemli.”

Toplantıya, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Bilim Sanayi ve Teknoloji Müdürü Cafer Açıkel ve sektör temsilcileri katıldı.

Kaynak: Kastamonu Gazetesi

Bu Yazıyı Paylaşın