Türkiye’de Enerji İsrafının Yaklaşık Yüzde 40’ının Sorumlusu Binalardaki Yetersiz Yalıtım

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de artan nüfus ve tüketim, gelişen teknoloji gibi etkenler sürekli büyüyen bir enerji ihtiyacını ortaya koyuyor.

Enerji tasarrufu olgusu ise çevre sorunlarının ve çevre kirliliklerinin gerçekleşmesi sonucunda sıkça gündeme gelen bir konu olarak karşımıza çıkıyor.

Yapılarda Enerji Verimliliği Derneği (VERİMDER) İcra Kurulu Başkanı Prof. Dr. Emre Alkin, Türkiye’de enerji israfının yaklaşık yüzde 40’ı binalardaki yetersiz yalıtım sorunundan kaynaklandığını söylüyor.

Alkin, Antalya gibi kentlere bakıldığında iklimi farklı olduğu için soğutmanın ön planda olduğunu ancak bunun tasarruflu bir şekilde yapılmadığını, binalarda enerji tasarrufu sağlanabilirse  insanların parasının yüzde 40’ının cebinde kalacağını hatırlatıyor.

Binalarda enerji tasarrufunun yalıtımla sağlanabileceğini belirten Alkin, binalara yapılan yalıtımın masraf yerine yatırım olarak değerlendirilmesi gerektiğini şu sözlerle açıklıyor:

“Apartmanlarda bunun toplu halde yapılabilmesi için bizim devletle, Bankalar Birliği ve Finansal Kurumlar Birliği ile konuşup çözüm sunmamız gerekiyor. Bu çalışmalara başladık. İnşallah ilerleyen günlerde bunun müjdesini vereceğiz. Hazırlanan raporlara göre binalarda yeterli yalıtım olmaması nedeniyle Türkiye’de 18 milyar dolara kadar uzanan bir israf söz konusu. Evi ısıtmadan önce duvarları ısıtıyoruz, binanın içini soğutmadan evvel camları soğutuyoruz. Doğrudan binanın içini ısıtacak ya da soğutacak sistemi ortaya koymak lazım. Bu, iki yolla yapılabilir. Birincisi binaları sıfırdan yapan müteahhitleri ikna etmek, ikincisi ise bitmiş binalarda finansman kolaylığı sağlamak.”

Kaynak: yesilgazete.org

Bu Yazıyı Paylaşın