Türkiye’de Bir İlk! Dalga Enerjisinden Elektrik

Zonguldak’ta dalga enerjisinden elektrik üretilmesi için kurulacak 50 kilovatlık Pilot Dalga Enerji Santrali’nin protokolü imzalandı. Santralin Türkiye’de ilk olacağı belirtildi.

Zonguldak, Karabük ve Bartın’da bölgesel kalkınma çalışmaları yapan Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’nın (BAKKA) öncülük ettiği Pilot Dalga Enerji Santrali, Milli Egemenlik Caddesi’nde Karakum mevkisindeki sahil bandı üzerinde kurulacak. Santral ile dalga enerjisinden üretilecek elektrik, Zonguldak Valiliği’nin aynı yerde 27 dönümlük alanda yaptıracağı Manolya Park’ta kullanılacak.

Santralin protokolü, yapımını üstlenecek Avustralya’da faaliyet gösteren CSG Exploration and Production Services firmasının Zonguldaklı sahibi Alan Bayrak ile Zonguldak Valisi Ali Kaban, Bülent Ecevit Üniversitesi Rektör Yyardımcısı Prof. Dr. Hakan Kutoğlu, BAKKA Genel Sekreter Vekili Serkan Alkan, İl Özel İdaresi, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü yetkilileri arasında imzalandı.

Vali Ali Kaban, çevre dostu enerjiyle bir parkın ve 25 evin elektriğini karşılayacaklarını söyledi. Vali Kaban, “Dalga enerjisine yönelik bir santral kurulacak. Bu santralde başka bir güzelliğe aydınlık verecek. Kendi enerjisiyle çevre dostu olarak aydınlatılan bir park olarak bir ilki daha gerçekleştirmiş olacağız. Dünyada doğa dostu enerjiler büyük önem kazandı. Enerji üretebilirsiniz ama ne kadar doğa dostu olduğu büyük önem taşıyor. O nedenle bu doğa dostu bir enerji kaynağı olmuş olacak. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Santrali ücretsiz kuracak firmanın sahibi Alan Bayrak ise “Amacımız bir Zonguldaklı olarak dalga enerjisinden elektriği burada üretmek. Bundan sonra bu tür santralleri burada yapmak istiyoruz. Çoğu projemizi kendimiz dizayn edip kendimiz elektrik üretiyoruz. Bununla ilgili ciddi bir tecrübemiz var. Bugün Avustralya’da buna örnek santral var” dedi.

Yıl sonunda tamamlanması planlanan proje ile başta Zonguldak olmak üzere Türkiye’de yeni enerji kaynaklarının kullanımına zemin oluşturularak yenilebilir ve temiz enerji kaynaklarının destekleneceği, alternatif kaynaklar hususunda farkındalık yaratılarak dalga enerjisinin verimliliğinin ölçülebileceği kaydedildi.

Kaynak: Doğan Haber Ajansı

Bu Yazıyı Paylaşın