Sanal Dolandırıcılıktan Banka Sorumlu

SONY DSC

Banka, kartından şifre değiştirilerek alış veriş yapan kişinin itirazını kabul etmedi. Dava yoluna giden müşteri haklı bulundu, ancak bu süreç de kolay olmadı.

İnternet üzerinden sahte şifre oluşturularak kredi kartından harcama yapılan kişi, yerel mahkeme tarafından bankayla ortak sorumlu bulundu. Yargıtay ise bu kararı bozdu.

Şanlıurfa’da yaşayan A.K, kredi kartıyla internet üzerinden bilgisi dışında 34 kez, toplamda 6 bin 970 liralık alışveriş yapıldığını fark etti. Bu alışverişi kendisinin yapmadığını belirten A.K’nin itirazı banka tarafından kabul edilmedi.

YARI YARIYA ORTAK BULUNDULAR

Bunun üzerine A.K, kredi kartı ekstresine borç olarak yansıtılan 6 bin 970 lira yönünden borçlu olmadığının tespitine karar verilmesi talebiyle dava açtı.

Şanlıurfa 3. asliye hukuk mahkemesi davayı kısmen kabul ederek, davacı müşteri ile bankanın yüzde 50 oranında ortak kusurlu olduklarına karar verdi ve davacıyı borcun yarısından sorumlu tuttu.

‘ÖZEN YÜKÜMLÜLÜĞÜNÜ İHMAL ETMEDİĞİ SÜRECE…’

Kararın temyiz edilmesi üzerine dosya yargıtay 19. hukuk dairesine geldi. Daire, yerel mahkemenin, müşteriye bankayla ortak sorumluluk yükleyen kararını bozdu.

Bozma kararında, kredi kartı ile sanal ortamda yapılan harcamanın, internet üzerinden güvenli alışveriş (3D secure) çerçevesinde müşteriye ait kredi kartı bilgilerinin 3. kişiler tarafından ele geçirilerek yapıldığı anlatıldı. Kararda, şu tespitlere yer verildi:

“Bankalar birer güven ve itimat kurumları olduklarından kural olarak hafif kusurlarından da sorumludurlar. Davacının kişisel bilgilerini koruyamadığı, bu konudaki özen yükümlülüğünü ihmal ettiği sabit olmadığı sürece davacı müşteri,internet bankacılığı yoluyla 3. kişiler tarafından sahte şifre oluşturularak yapılan harcamalardan sorumlu tutulamaz. Mahkemece bu yönler gözetilerek bir karar verilmesi gerekirken davacı müşterinin de kusurlu bulunmasında isabet görülmemiştir.”

Kaynak: Hürriyet

Bu Yazıyı Paylaşın