Apple’ın Değeri Türkiye’ye Yaklaştı

Dünyanın önde gelen teknoloji devi Apple’ın hisse değeri rekor kırarken, şirketin piyasa değeri Türkiye ve Hollanda gibi ülkelerle boy ölçüşür seviyeye ulaştı. Şirketin New York borsasında işlem gören hisse değeri pazartesi kapanışta rekor kırarak 133.29 dolara çıktı. Böylece şirketin piyasa değeri 700 milyar dolara dayandı.

Apple’ın bu değeri 2015 verilerine göre 162 ülkenin yıllık Gayri Safi Yurtiçi Hasılası’ndan (GSYH) daha yüksek. Türkiye’nin milli geliri 2015’te 721 milyar dolar iken, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) yaptığı hesaplama revizyonuyla birlikte 860 milyar doların üzerine çıktı.

2016 yılının ilk 9 ayında ise Türkiye’nin GSYİH’si 628 milyar dolarda kaldı. Apple’ın değeri böylece İsviçre, Suudi Arabistan, İsveç, Belçika, Norveç, Avusturya gibi zengin ülkelerin GSYİH’sini geçerken, Mısır’ın yıllık milli gelirini ikiye katladı.

Ekonomi basınına göre hisse değeri artışında, Apple’ın düşen satışlarının yeni iPhone telefonun yıl sonuna doğru piyasaya çıkmasıyla birlikte hızla yükseleceği beklentisi etkili oldu.

Bir ülkenin ekonomik büyüklüğünün birkaç ölçütünden biri olan Gayri Safi Yurt içi Hasıla (GSYİH), bir ülke sınırları içerisinde belli bir zaman içinde, üretilen tüm nihai mal ve hizmetlerin para birimi cinsinden değeridir.

Kaynak: Sözcü Gazetesi

Bu Yazıyı Paylaşın